Andrej Babiš si rozhněval zdravotníky tím, že jim odmítá přidat peníze na platy. Vzhledem k tomu, že se zdravotnictví rýsuje být jedním z hlavních témat podzimních krajských voleb, ministr financí a šéf ANO se teď snaží si lékaře a sestry udobřit a přesvědčit je o tom, že jeho slova o neprůhledném a neefektivním hospodaření nemocnic nepatřila jim.

"Vím, že to není chyba řadových lékařů a sester, jejich práce si velmi vážím a chci ve spolupráci s nimi ten systém reformovat. Nejsem nepřítelem lékařů, ale jejich spojencem," řekl Babiš. "Ani pan prezident Kubek, ani ministr zdravotnictví Němeček mi nebyli doposud schopni odpovědět na otázku, kam šlo těch 23,9 miliardy korun, které zdravotnictví dostalo v letech 2014 a 2015 z titulu vyššího výběru pojistného a navýšení plateb za státní pojištěnce," dodal Babiš.

I ve zdravotnictví by se podle něj měl uplatňovat jeho univerzální recept − nemocnice je třeba řídit jako firmu. "Každá nemocnice má výnosy a náklady, nakupuje léky, materiál, služby. Rozdíl je v tom, že třeba pokud jde o centrální nákupy, tak státní nemocnice neustále hledají důvody, proč to nejde. U soukromníků je to však běžná praxe, protože dobře ví, že když je konkurence a o zakázky soutěží vícero dodavatelů, tak mohou získat lepší cenu a v celkovém důsledku jim to ušetří peníze," uvedl Babiš s tím, že nechápe, proč se státní nemocnice centrálním nákupům stále brání.

Nemocnice podle Babiše není potřeba všechny prodat soukromníkům. "Nechceme privatizovat nemocnice. Chceme je řídit tak dobře, jako kdyby byly privátní − efektivně, transparentně a odpovědně. Ušetřené peníze pak musí jít na platy doktorů, sestřiček a zdravotního personálu," myslí si předseda ANO.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Odboráři již avizovali, že když zdravotníci nedostanou přidáno, začnou v září lékaři v nemocnicích sloužit méně přesčasů. To by mohlo ohrozit dostupnost péče na řadě oddělení. Babiš už také vyrazil na turné po českých nemocnicích, na němž se bude snažit získat personál nemocnic na svou stranu. Prvním navštíveným zařízením byla prostějovská nemocnice patřící Agelu Tomáše Chrenka.