Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nejenže prezidenta burziáni neukamenovali, ale mění se časy i na burze. Do vyprahlé pražské pouště nových primárních úpisů akcií v jednom týdnu vpadli s oznámením IPO hned dva velcí hráči - GE Money Bank a EP Infrastructure (EPIF). Důvody ke vstupu jsou různé, ale jedno platí. Ani jedna z firem není trpaslíkem.

Na prorokování zářných zítřků "středoevropského Frankfurtu" nebo "středoevropského Londýna" je sice ještě hodně brzo, ale zároveň není nutné pokračovat v katastrofických scénářích, které z burzovních parketů ve střední Evropě se budou muset sloučit.

Na burzu naposled přibyly zajímavé společnosti, ale proti současným jménům jen s velmi malým balíkem akcií. Velmi krátký burzovní život Pivovarů Lobkowicz vyřešili Číňané, kteří prostřednictvím čínské společnosti Lapasan počátkem roku vykoupili poslední akcie. A posledním případem vstupu na burzu byla Kofola, veřejně velmi známá značka. Ale firma vrhla na trh jen asi 10procentní balík, který burzu rozhodně nemohl probrat ze spánku.

Nyní přichází GE Money Bank. To na jednu stranu posiluje už tak nadvládu akcií finančních domů na burze. Na druhou stranu jde ale o emisi, která se může dostat do pětky největších titulů s kapitalizací až do 40 miliard. Historie prodeje banky je dost složitá, rozhodně není pravda, že by dosavadní vlastníci nehledali strategického investora. Ale nakonec to vypadá přece jen na burzu. Klienti banky už mohli debatovat, jaký nový název finanční dům dostane (v pondělí banka představila nový název Moneta Money Bank).

Snad už příští rok bude možné ukládat peníze do Bohemiky, Felicie či Spectry a přitom vlastnit její akcie. Po GE Money Bank se rozhodl nabídnout akcie v infrastrukturní dceřiné firmě i Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Samotný holding to přitom na burzu netáhne, ale pro EPIF je to zjevně dobrá cesta, jak získat peníze nebo postrčit strategické investory k finální nabídce (to v této chvíli nevíme). Víme však, že kdyby oba dva tituly dokončily vstup na burzu, české ekonomice to jen prospěje.

Ano, nejen burze, ale i celé ekonomice. Nejprve je možné vypočítat krátkodobé efekty. Rozšíří se nabídka pro velké institucionální investory, což by mohlo přitáhnout některé další hráče do Prahy a postrčit i jiné firmy k cestě prostřednictvím IPO. Jakýkoliv další titul na burze je především živou vodou z hlediska penzí. Jednak penzijní fondy, zoufale se snažící zhodnotit svá portfolia, získají další možnosti (obojí může být dobrý dividendový titul). Ale i obyčejní budoucí penzisté si snad všimnou, že po zrušení druhého penzijního pilíře jsou zde jiné možnosti než jen střádat v třetím pilíři doplňkového spoření. Atraktivní firmy na burze nás mohou odnaučit držet hotovost či maximálně šetřit na spořicích účtech, které navíc dnes vůbec nic pořádného nevydělají.

Český kapitálový trh je dosud tragicky poznamenán počátkem 90. let, kdy si političtí vůdci mysleli, že burzu nijak zvlášť nepotřebují. Privatizovalo se kuponově, aukcemi. Pro peníze si pak noví vlastníci chodili do bank s cíleně měkkými úvěrovými podmínkami. Tak na co pořádná burza?

Odhlédneme-li od specifik českého bankovního socialismu 90. let, tak i obecné studie dokládají, že ekonomiky postavené na kapitálovém trhu jsou lepší než ty, které závisí na bankách. Podpořit i v Česku návyk dojít si pro peníze na burzu je tedy bez debat velmi vítané. A GE Money Bank a EP Infrastructure mohou sehrát užitečnou roli "odšpuntování" české burzy, kde se toho už dekádu moc neděje. Ano, objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni vzrostly proti předcházejícímu roku o desetinu na 167,9 miliardy. Ale nezapomeňme, že ještě v roce 2007 to bylo více než bilion korun.

Dovolme si chvilku naivního snění: po velké bance a velké energetické firmě si do Prahy pro peníze začnou chodit i další firmy. Velcí institucionální hráči ze střední Evropy vedle Varšavy a Vídně registrují najednou i hlavní město Česka. To je podpořeno i tím, že ministr financí Andrej Babiš dostojí svým slovům, že uvede na burzu některé státem ovládané podniky. Obchoduje se tak i s Lesy ČR, ze kterých se stává miláček dividendových investorů. A poptávka je i po akciích Letiště Václava Havla Praha. V roce 2017 přijíždí prezident Zeman do Polska, navrhuje sloučit varšavskou burzu s pražskou a dodává bonmot: "Až se dnes odpoledne budu vracet do České republiky, varšavští burziáni budou čekat na letišti s kameny v ruce a já budu mít státní pohřeb."

obalka Ekonom 2016 16Objednejte si nové číslo Ekonomu přes SMS . Ke stažení je také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související