Z nabídky

Raviola plněná uzeným úhořem v emulzi z červené papriky

Křupavá rolka plněná tatarákem ze sivena, ředkvičky, marinovaný fenykl

Konfitované stehno z kukuřičného kuřátka v červeném víně

Kapr marinovaný v sojové omáčce, medu a zázvoru, smažený v tempuře

Vepřová panenka, pyré z karotky, dušená kedlubna, ředkvička

Tip

Centrem festivalu je hotel Marcinčák, kde se bude konat řada doprovodných akcí, od ochutnávek vín až po slavnostní Benátskou noc.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Mikulov gourmet festival si za šest let existence vybudoval výsostné postavení. Vděčí za to nejen důrazu na kvalitní a sezonní produkty, ale především spolupráci s Českým národním týmem kuchařů a cukrářů, jehož členové připravují pro mikulovské restaurace speciální menu, sestavené vždy s odkazem na určitou etapu mikulovských dějin a s důrazem na využití regionálních surovin.

Když přijel Napoleon

V loňském roce se jejich jídla nesla v duchu počátku 18. století, kdy Mikulov navštívil císař Napoleon a speciální menu ochutnalo 2400 návštěvníků. A co se bude servírovat během letošního ročníku? Nabídka je opravdu pestrá a široká, neboť ji připravovalo hned sedm špičkových šéfkuchařů. Z předkrmů jistě upoutá raviola plněná uzeným úhořem a servírovaná s omáčkou z červené papriky, kterou připravil Patrik Bečvář, či křupavá rolka plněná tataráčkem ze sivena a podávaná s marinovaným fenyklem od zkušeného šéfkuchaře Radka Davida. Mezi předkrmy hosté najdou i chřestovou polévku či kachní prso s malinovou omáčkou.

Kapr v tempuře

Velmi zajímavou ukázkou fusion představuje mezi hlavními chody kapr marinovaný v sójové omáčce, medu a zázvoru, smažený v tempuře a podávaný s hráškovým pyré ochuceným česnekem, marinovaným zelím s chilli a limetkovou šťávou od Patrika Bečváře, naopak poctou francouzské gastronomii bude konfitované stehno z kukuřičného kuřátka v červeném víně, které na talíři doprovázejí opečené vinné hrozny a krokety z kuřátek v makové strouhance. Autorem tohoto jídla je Jan Horký a bude se podávat v hotelu Galant.

Syrovátka a uzené třešně

Zaujmou také značně netradiční dezerty, například zmrzlina z červené řepy a tvarohu v menu připraveném Janem Horkým či jahody se syrovátkou a uzenými třešněmi od Mirka Husáka. Jednotlivé menu všech šéfkuchařů a seznam zúčastněných restaurací najdete na stránkách festivalu. Cena za jedno menu činí 950 korun

Legendární Bokovka

K jednotlivým chodům se budou párovat pečlivě vybraná mikulovská vína. Pozornost si zaslouží především vína z ekologicky vedeného vinařství Petra Marcinčáka. Z bílých vín můžeme doporučit jeho minerální a harmonické Neuburské vhodné k salátům a rybám či oranžové víno Pinot gris 2015 v kategorii výběr z hroznů, které má temně žlutou barvu a výraznou chuť podpořenou krásnou mineralitou.

Z červených vín stojí za pozornost především legendární cuvée Bokovka 2009, s rubínovou barvou, vůní zralého ovoce a chutí hořké čokolády a perníku. Víno se hodí ke zvěřině i ke zralým sýrům.

Podívejte se, jak šéfkuchař Mikulov gourmet festivalu Martin Svatek připravuje smrže se smetanou na telecím mase se začouzenými bramborami:

Rozhovor se šéfkuchařem: Martin Svatek

sIMG 6611 fhdrJaká zajímavá surovina je v české gastronomii stále nedoceněná a málo používaná?

Čerstvé luční květy a bylinky. V létě chodím rád na louky, kde sbírám třeba žebříček nebo sedmikrásky, které pak přidávám do jídla. To moc kuchařů stále nedělá.

Jaká kombinace chutí či surovin vás v poslední době nejvíce zaujala či překvapila?

Nadchly mě domácí kvašené limonády. Takže už jsem si pořídil živé krystaly Tibi a zkouším připravit kvašené limonády. Naposledy jsem experimentoval se zázvorem a dýní.

Do jaké restaurace rád chodíte a co si tam obvykle dáváte?

Chodím rád do Esky. Chutnají mi tam jejich syrečky, kvašená pšenice a právě jejich kvašená limonáda.

obalka Ekonom 2016 16Objednejte si nové číslo Ekonomu přes SMS. Ke stažení je také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.