Schodek státního rozpočtu by měl nadále klesat. Ministerstvo financí plánuje snížit schodek rozpočtu do roku 2019 na 30 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos je naplánován schodek 70 miliard korun a na příští rok připravuje MF rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

Zmíněný schodek 30 miliard by byl hluboko pod úrovní, kterou požadují maastrichtská kritéria. Loni skončil státní rozpočet se schodkem 62,8 miliardy korun, což bylo o 37,2 miliardy méně, než předpokládal schválený rozpočet.

Schodek na příští rok počítá se snížením růstu HDP na 2,5 procenta. "Bude to těžké, to bude nejtěžší rozpočet naší koaliční vlády. Je to před volbami, partneři samozřejmě mají kreativní nápady na to, jak utratit peníze," říká Babiš.

Babiš dále uvedl, že koncem letošního roku by státní dluh měl být na stejné úrovni jako loni. Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy Kč na 1,673 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu ovšem loni dluh veřejných financí klesl na 41 procent.

Zároveň ve vydané brožuře k úspěchům a plánům MF uvádí, že hodlá využít historicky nejnižších výnosů státních dluhopisů i nadále, a to i k případnému předfinancování roku 2017.

Podle Babiše se daří zvyšovat výběr daní. "Meziročně jsme k 7. dubnu vybrali na daních o 15,2 miliardy korun více. Kontrolní hlášení funguje, jen na DPH výběr oproti loňskému roku vzrostl o 4,3 miliardy," prohlásil.


Zdroj: Ministerstvo financí. *Odhad MF

Další vlna údajů z kontrolního hlášení dorazila 25. března. "Vývoj je podobný jako měsíc předtím. Nepodaná hlášení se pohybují do 15 procent," komentoval šéf Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček. "Oproti loňsku jsme vybrali o 4,3 miliardy korun více, což je nárůst šest procent. Nárůst tak není zjevně tažen pouze růstem HDP," dodal.

Babiš zároveň plánuje změny v penězích z hazardu. "Obce by neměly dostávat peníze z hazardu, nevidím v tom logiku. Výpadek příjmů bychom jim kompenzovali novým rozpočtovým určením daní. Do roku 2020 by měli dostávat veškeré peníze z hazardu sportovci," řekl.

Ministerstvo již také připravuje spuštění EET. V pondělí spustilo webový portál, přes který chce dotazy k evidenci komunikovat. V červnu by se pak mělo rozjet rozhraní, na kterém budou vývojáři moci testovat své aplikace a jejich kompatibilitu se servery finanční správy. Do pilotního provozu pak systém vstoupí v listopadu.

"Zatím se vše vyvíjí podle našich předpokladů," zhodnotil Janeček z GFŘ. 

Babiš kritizoval hospodaření v OKD

Ministr Babiš se také vyjádřil k možnému odkoupení dolů OKD českým státem. Podle poradenské firmy Deloitte by v případě krachu OKD dopady na státní rozpočet činily v příštích šesti letech 33 miliard korun. Proto by mohlo být výhodnější důl odkoupit. "Já jsem ty propočty neviděl. Já jsem na vládě informoval o možnostech odkoupit ty dluhy a druhá možnost je uvažovat o nějaké společné firmě. Nám jde o to, aby ta firma zůstala v provozu, aby lidi nebyli propuštěni, aby nenastal kolaps," řekl Babiš. Kritizoval zároveň bývalé hospodaření firmy: "Pokud by tam byla zůstala jenom desetina toho majetku, který byl vytunelován, tak ta firma mohla i za stávající tržní situace fungovat tři čtyři roky bez problémů. Není možné podnikat tak, že když se daří, jen z firmy vytáhnete peníze," dodal ministr.

Ministerstvo financí chystá kampaň na propagaci elektronické evidence tržeb mezi občany. "Ta kampaň by mohla začít někdy od května a měla by trvat až do prosince. Je to cílené na lidi, protože stále žijí v různých dezinformacích," vyjádřil se Babiš. Nevyloučil ani diskutované zavedení účtenkové loterie. "Účtenkovou loterii perspektivně ano, ale uvidíme. Legislativní proces by byl složitý a v rámci našich zákonů je nejsložitější připravit takový projekt na čas," myslí si ministr.