Generální finanční ředitelství má po prvním čtvrtletí v rukou jeden trumf: výnosy DPH vzrostly za první čtvrtletí téměř o čtyři miliardy korun. Tedy přesně to, co si správa daní slibovala od zavedení kontrolních hlášení. Podnikatelé však trvají na tom, že se jedná o zbytečnou administrativní zátěž ze strany státu.

Podle šéfa finančního ředitelství Martina Janečka je zvýšený výběr daně z přidané hodnoty zásluhou zavedených opatření proti daňovým únikům, zejména pak zmíněných kontrolních hlášení. "Jestliže jsme vybrali o 3,8 miliardy korun více, tak to odpovídá nárůstu o 5,23 procenta, což je více než v minulém roce," řekl generální ředitel Janeček.

Svaz průmyslu a dopravy (SPD) je toho názoru, že není možné za zvýšeným výběrem DPH vidět jen úspěch přijatých opatření. "Tlak na efektivnější výběr daní, jehož součástí je i kontrolní hlášení, sehrává svou roli. Výsledný efekt je ale kombinací řady faktorů, z nichž klíčový je růst HDP a zvýšení spotřeby," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

3,8 miliardy korun

činí nárůst vybrané DPH od platnosti nových opatření proti daňovým podvodům na začátku roku do 1. dubna. Celkově se za toto období vybralo 72 miliard korun.

210 tisíc plátců

z řad živnostníků a malých obchodníků musí během dubna odevzdat své první kontrolní hlášení.

18 procent

podnikatelů mělo podle společnosti Deloitte náklady na kontrolní hlášení vyšší než sto tisíc korun.

"Takové číslo nemůže způsobit pouhý hospodářský růst, ten by ročně vycházel přes sedm procent, byť bychom takové číslo naší zemi přáli," oponuje Janeček.

Podle něj je logické, že za vyšším výběrem DPH jsou i zmíněná opatření. Díky nim údajně finanční úřad dokázal zamezit podezřelým požadavkům na vrácení DPH. "Nemáme ještě k dispozici úplná čísla, ale víme o konkrétním případu, kde jsme zastavili odpočet daně ve výši dvou a půl milionu korun," sdělil generální ředitel.

Dodal, že vybraná DPH navíc zcela nekopíruje celkový růst české ekonomiky, například export se do celkového růstu promítá, ale na výši vybrané daně z přidané hodnoty vliv nemá.

Jenomže náklady na vyplnění stály doposud podnikatele také miliony a ty museli dát z vlastní kapsy. Potvrzuje to i studie společnosti Deloitte.

"Příprava na kontrolní hlášení si u dvou třetin společností vyžádala dodatečné výdaje. U osmnácti procent respondentů příprava stála více než 100 tisíc korun," podotkl Jaroslav Beneš, senior manažer v daňovém a právním oddělení Deloittu. Navíc podle bývalého šéfa finančního ředitelství Jiřího Žezulky se doposud nikdy velkých daňových podvodů neúčastnil drobný živnostník. "Nepamatuji si na jediný takový případ," řekl Žežulka.

Na to poukazuje i Asociace malých a středních podniků. "Férově je třeba připustit, že konkrétně kontrolní hlášení má logický základ a smysl, bude-li dobře a svižně uchopen státní správou, na druhé straně však forma a frekvence hlášení spolu se striktními postihy se skutečně ukazují být pro malé firmy enormní zátěží," prohlásila místopředsedkyně asociace Pavla Břečková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Přesto i tato kategorie podnikatelů nyní musí jako čtvrtletní plátci vyplňovat zmíněná kontrolní hlášení.

Současný šéf ředitelství Janeček však jejich starosti nesdílí a říká, že pro správný výběr DPH jsou i hlášení od těch nejmenších firem důležitá pro odhalování velkých daňových podvodů. "Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že po zpřísnění zákonů se do karuselových obchodů ukázali být zapleteni i menší živnostníci." Tím však podnikatele příliš nepřesvědčil.

"Každý nástroj, který přispívá k vyšší míře poctivosti v našem prostředí, vidíme jako pozitivní a voláme po něm. K předčasnému optimismu máme však daleko," uvedl za svaz průmyslu Mostýn.

Související