Očekáváte, že budou pro vaši firmu čínské investice zajímavé, nebo vás naopak znervózňují?

Odpovědi osobností na otázku

Čínské investice jsou principiálně zajímavé a určitě dobrá příležitost (a výzva?). Zajímavé a dost možná rozhodující budou také kulturní rozdíly, politické pozadí investic a dlouhodobý přínos projektů, které nebudou obsahovat výzkum a vývoj.
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Znervózňuje mne, že v ČR investuje jen CEFC. Nejen, že není slyšet o jiných firmách, ale CEFC investuje do naprosto rozdílných oblastí. CEFC má nejasné vlastníky a je napojená na čínskou armádu a tajnou službu. Co stojí za její investiční stategií?
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Logistická firma Bohemia Cargo neočekává žádný přínos z čínských investic. V Číně máme partnery a koupené firmy v Čechách mají logistiku vyřešenou. Kanál DOL nemůže být výnosná investice, můžeme ji však číňanům splácet jako ztrátovou. Díky Zemanovi.
Jan Kučera Jan Kučera

jednatel Bohemia Cargo

Investice je, když někdo postaví novou pekárnu. Když někdo koupí rohlík ze stávající pekárny, tak se jedná o koupi vyrobeného rohlíku. A kdo ho vyrábí, je fuk. No, ale já radši český rohlík.
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Myslím, že více než o pozitivní dopad čínských investic na naši ekonomiku se jedná o politické P.R. "jak jsem užitečný pro Českou republiku".
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Pro naši firmu působící v poradenském byznysu jsou všichni investoři přicházející do naší země vítáni, ty čínské nevyjímaje.
Jan Žůrek Jan Žůrek
Pocítili jsme zvýšenou poptávku po jazykových službách v čínštině, nicméně znervózňuje mě to, že čínské "investice" jsou především vlivové a politické. Opravdu se divím, že jsme ochotni zahodit euroatlantické hodnoty a paktovat se s opět s komunisty.
Vítězslav Bican Vítězslav Bican

ředitel Channel Crossings

Pozitivně vnímám vstup čínských investorů do strojírenství, tam větší investice dlouhodobě chybí, i když kvalita je na vysoké úrovni. Když Volvo kupovali Číňani, taky se psalo, že značka končí, a obavy se ukázaly jako liché.
Markéta Stržínková Markéta Stržínková

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Před nedávnem mne vyděsilo - což se málokdy stává - předávání cen nejlepšímu fotbalistovi. Petr Čech přebíral cenu od Zemana, Pelty a nějakého Číňana. Je fakt, že čínský zástupce mne vylekal nejméně!
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Čínské investice nás nijak neovlivní. Myslím, že neovlivní nijak ani HDP ČR, soudě z nulového přínosu návštěvy presidenta ČLR na Slovensku. Co ale naší pozici může ovlivnit, je ztráta důvěry demokratického světa pro zřejmý návrat k rudému komunismu.
Lumír Al-Dabagh Lumír Al-Dabagh

ředitel Beneš a Lát

Neočekávám podstatné změny. Radili jsme čínským investorům ohledně investic a exitů, ale v porovnání s investicemi z jiných zemí nebude jejich vliv rozhodující.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

EKOSPOL je lídr trhu s průhledným vlastnictvím a stabilním finančním zázemím. Žádného investora proto nehledáme. Kvůli přílišným regulacím a státnímu vlastnictví pozemků v Číně pro nás není zajímavý ani vstup na čínský developerský trh.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Dobré investice přináší zhodnocení investorovi a rozvoj investovanému. Umí to naši politici vyjednat? 2.Fungují tak i investice komunistické Číny, nebo jim jde o získání sféry vlivu? A HLAVNĚ: chceme kamarádit s někým, kdo neuznává naše hodnoty?
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

My se naší odborností věnujeme tomu, kdo má obtíže a chce je řešit. Co se ale děje v české vrchnosti, když zacinká pomyslný čínský zlaťák, to se divím s otevřenými ústy. Z pohledu opravdového lidského bytí a smyslu žití je to celé bída...
Tomáš Rychnovský Tomáš Rychnovský

majitel Centra fyzioterapie a celostní medicíny Tomáše Rychnovského

Vůbec ne. Výprodej a dolézání k Číňanům se mi hnusí. I tisk si nasadil náhubek. O Václavu Havlovi a dalajlámovi ani slovo. Prodali jsme čest za uplivnutý olezlý žvanec, který je navíc kdesi na střeše. Fuj, hanba prezidentu Zemanovi a jeho přizvukovačům!
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Čínské fondy mají tolik peněz, že je firmy, které zatím nepřesáhnou alespoň půl miliardy obratu, asi nezajímají:).
Robert Vojáček Robert Vojáček

ředitel LidskáSíla.cz

Děsí mě představa, že si čínské státní firmy koupí některou z vysoce profitabilních českých bank, z jejíž zisků se pak bude financovat chod tamní komunistické strany. Neměla by vláda ČR spíše podpořit české investice v Číně a transfer zisků do ČR?
Tomáš Pavlík Tomáš Pavlík

výkonný ředitel Profinit

Mnohem lepší by byly domácí investice. Každý investor chce nazpět víc, než kolik dodal (viz saldo bank či operátorů). Mám zásadní pochybnosti, zdali dodané hodnoty do ČR v rámci investice vykompenzují finální odliv kapitálu (alá všechny montovny).
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Pokud čínské investice povedou ke zvyšování životní úrovně obyvatel, mohly by být zajímavé. Podle našich zkušeností se v takovém případě rozhýbá i trh s novými a ojetými automobily. Celkové "omlazení" vozového parku by ČR jistě prospělo.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto