Ačkoli velká část podnikatelů má své formuláře již vyplněné a odevzdané, tisíce Čechů nechávají vyplnění daňového přiznání na poslední chvíli. Růžový formulář si bez asistence poradců podává kolem 25 procent ekonomicky aktivních obyvatel. Zpravidla v něm ale neuplatní všechny slevy nebo špatně spočítají odpisy. Takové chyby stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2015 musejí podat všichni, kteří měli za loňský rok příjmy ve výši alespoň 15 tisíc korun. Poslední termín pro podání a úhradu daně je pátek 1. dubna. "Pokud využíváte služeb daňového poradce a chcete využít možnosti odkladu daňového přiznání, pak se lhůta prodlužuje o tři měsíce. Finanční úřad ale musí být o této skutečnosti spraven nejpozději do 1. dubna," upozorňuje daňová specialistka Jana Janoušková z firmy Kodap.

Pozdě podané přiznání je bez pokuty, pokud je podáno nejdéle v pátek 8. dubna. Poté už je poplatníkovi vyměřena sankce 0,05 procenta stanovené daně za každý další den prodlení, nejvýše však pět procent vyměřené daně a ne více než 300 tisíc korun. 

Pozdě zaplacená daň není sankcionována, pokud je uhrazena nejpozději ve čtvrtek 7. dubna (musí být připsáno na účet správce daně). Pokud do tohoto termínu nezvládnete zaplatit daň podle přiznání, bude vám účtován úrok z prodlení ve výši 14,05 procenta.

Letos už jen elektronicky

Ten, kdo měl loni povinnost podat daňové přiznání elektronicky, mohl využít možnosti podání bez podpisu a podepsat takzvaný e-tiskopis. To už letos není možné. "Pokud majitel datové schránky neučiní podání výhradně elektronicky,  je mu automaticky vyměřena pokuta ve výši 2000 korun," říká Janoušková z Kodapu.

Nepřipravte se o daňová zvýhodnění 

Letošní změny uvítali zejména rodiče, kteří uplatňují slevu na děti. V roce 2015 totiž došlo ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě. Nadále platí, že slevu na děti může uplatnit pouze jeden z rodičů, a to v případě, že jeho příjem ze závislé činnosti či podnikání nebo pronájmu byl loni alespoň 55 200 korun a zároveň u podnikatelské činnosti nevyužil možnost odečítání nákladů paušálem.

Přehled slev

Slevy na děti, manželku/manžela či registrovaného partnera se zdvojnásobují, když jde o ZTP/P. Dále je možné uplatnit slevy na invaliditu I. a II. stupně ve výši 2520 korun a na invaliditu III. stupně 5040 korun, na držitele ZTP/P pak 16 140 korun a na studenta 4020 korun.

Slevy na dítě 

V roce 2015 činila sleva na každé dítě 13 404 korun ročně. Pro rok 2016 budou platí nové částky pro druhé, třetí a další děti. Sleva pro první dítě zůstává ve stejné výši, sleva na druhé činí 15 804 korun ročně, na třetí a každé další může jeden rodič uplatnit slevu 17 004 korun ročně.

Sleva na manželku/manžela – 24 840 korun

Slevu můžete uplatnit na manželku nebo manžela, která/ý s vámi žije ve společné domácnosti a jejíž/jehož příjem za rok 2015 nepřesáhl 68 tisíc korun.

Školkovné – do 9200 korun

Slevu lze uplatnit ve výši zaplacených nákladů na předškolní zařízení do uvedené max. výše. Sleva se odvozuje od minimální mzdy a poprvé ji bylo možno uplatnit za kalendářní rok 2014, tehdy činila 8500 korun.

Sleva na poplatníka – 24 840 korun

Slevu může uplatnit každý poplatník daně z příjmů fyzických osob včetně podnikajících, který měl zdanitelné příjmy alespoň po část roku 2015.

Přehled dalších slev, které můžete uplatnit najdete v boxu. Výrazně snížit daň mohou nejen slevy, ale i odčitatelné položky. Pokud poplatník splácí hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, může si v rámci jedné domácnosti ze všech úvěrů odečíst až 300 tisíc korun, což ve výsledku znamená až o 45 tisíc korun nižší daň z příjmu.

"Daňový základ se snižuje pouze o zaplacené úroky, které je třeba doložit potvrzením z banky nebo spořitelny, nikoliv o celkovou výši splátek," upřesňuje Blanka Štarmanová daňová poradkyně společnosti TaxVision. 

Další odčitatelnou položkou je penzijní připojištění se státním příspěvkem. Za něj lze z daňového základu odečíst až 12 tisíc korun. Stejnou částku je možné odečíst za platbu životního pojištění. Od základu daně lze odečíst také daňovou ztrátu z podnikání, která vznikla v předešlých pěti letech. Možné je rovněž odečíst poplatky zaplacené za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Zvláštní skupinu v odpočtech tvoří dary. Musí ale splňovat několik podmínek. "Do této skupiny patří dary fyzickým osobám, které poskytují zdravotní služby, provozují školská zařízení, vedou zařízení pomáhající handicapovaným nebo zvířecí útulky. Odečíst lze i darované peníze, které slouží na nákup zdravotnických, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Dalším předpokladem je, že hodnota daru činila alespoň tisíc korun nebo přesáhla dvě procenta základu daně," popisuje Štarmanová z TaxVision.

Za dar se považuje také bezplatné darování krve nebo orgánu. Za každé darování krve je možné snížit daňový základ o dva tisíce korun, odběr orgánu se oceňuje částkou 20 tisíc korun.

Čas na přehledy k zdravotnímu a sociálnímu pojištění 

Kromě daňového přiznání mají všichni, kdo minulý rok podnikali, také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. "Přehledy je nutné odevzdat nejpozději do 2. května a případný doplatek na zdravotním anebo sociálním pojištění zaplatit nejpozději do 10. května.

V případě, že na základě podaných přehledů vznikne podnikateli přeplatek, správa sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovna mají povinnost přeplatek vrátit do měsíce od podání přehledu," upozorňuje Jan Mašek, daňový poradce společnosti Kodap. Pokud nedodáte přehledy v zákonném termínu, můžete dostat pokutu ve výši až 50 tisíc korun od zdravotní pojišťovny a až 20 tisíc od správy sociálního zabezpečení.

Přeplatky pouze na registrovaný účet

Další novinkou je, že finanční správa vrací registrovaným daňovým subjektům přeplatky pouze na účet u správce daně evidovaný, tj. nahlášený správci daně v Přihlášce k registraci či v Oznámení o změně registračních údajů. Přeplatek nebude podnikatelům vrácen složenkou či na pro správce daně neznámý účet. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se