Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 43,55 miliardy korun. Meziročně je to o 8,9 procenta více. Na čtvrtečním setkání s novináři při příležitosti zahájení veletrhů For Habitat to uvedl tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

Dosud nejúspěšnějším byl pro tuzemské nábytkáře rok 2007, kdy vyrobili zboží za 41,65 miliardy korun. "Vypadá to, že krize je zažehnána," podotkl Lukeš.

Vývoz vzrostl o 14,9 procenta na 24,63 miliardy korun, dovoz se zvýšil o 15,8 procenta na 15,75 miliardy korun. Hlavním dovozcem do Česka je Polsko, tuzemští nábytkáři naopak nejvíce vyvážejí do Německa.

Určitým rizikem pro nábytkářské firmy je podle Lukeše vysoký podíl čistého vývozu na celkových tržbách. Roste už šest let v řadě a loni dosáhl 20,4 procenta. "Export je vždycky rizikovější než účast na tuzemském trhu. Exportérům velmi významně nahrává politika ČNB, která udržuje slabou korunu. Zatím deklaruje, že ji chce držet do roku 2017, ale jestli to dodrží, to je jiná věc," dodal Lukeš.

Největší podíl exportu připadal na Německo (29,3 procenta), s výrazným odstupem následují Slovensko (9,3 procenta), Francie (5,9 procenta), USA (5,8 procenta) a Velká Británie (5,7 procenta). Nejvíce se vyvážejí jednotlivé díly, následují kovový a lékařský nábytek, sedadla a ložnice.

Nejvíc nábytku do Česka dovezlo Polsko (27,2 procenta), následují Německo (17,9 procenta) a Čína (17,4 procenta). "Prvenství Polska se v příštích letech asi nezmění, i když dynamika nástupu Číny je znát," doplnil Lukeš. Na dovozu se nejvíce podílejí sedadla. "Dá se říct, že dovážíme levný nábytek, hlavně pro obchodní řetězce. Naopak vyvážíme spíše dražší výrobky s vyšší přidanou hodnotou," dodal.

Spotřeba nábytku v Česku loni meziročně vzrostla o 7,8 procenta na 34,67 miliardy korun. Dlouhodobě roste podíl dovozu na spotřebě. Loni dosáhl 45,4 procenta, v roce 2010 byl o deset procentních bodů nižší.

Profesní organizace Asociace českých nábytkářů funguje od roku 1997. Sdružuje zhruba stovku členů, 70 procent jsou výrobní firmy, zbytek připadá například na školy.

Zdroj: AČN a Apicon Consulting