Souboj o americké prezidentské křeslo čeká v úterý další klíčová etapa, v níž se v šesti státech uskuteční stranické primární volby. Zatímco dosavadní nominační souboje probíhaly podle zásady proporčního rozdělení delegátů úměrně volebním ziskům, v úterý budou republikáni ve třech státech rozhodovat podle pravidla "vítěz bere všechno". Výsledky mohou mít zásadní vliv na další vývoj republikánského nominačního souboje. V táboře demokratů se velká překvapení nečekají.

Hlavní favorit republikánské nominace Donald Trump zatím potvrzuje své vysoké ambice, když většinu dosavadních volebních soubojů vyhrál. Problémem se ovšem pro něj může stát skutečnost, že zatím získal jen 43 procent možných delegátů na závěrečnou nominační konferenci.

To otevírá možnost, že na většinu potřebnou k jisté nominaci nakonec nedosáhne a rozhodne až "bojové" hlasování na konferenci, která se v červenci uskuteční v Clevelandu. Podle amerických médií se v takovém případě může stát prakticky cokoliv.

Trumpovi republikánští rivalové zatím svého soupeře příliš neohrožují. Texaský senátor Ted Cruz má na svém kontě o 90 delegátů méně než Trump a získal zatím 34 procent delegátských hlasů. Floridský senátor Marco Rubio má podporu 15 procent delegátů a ohijský guvernér John Kasich jen šesti procent. Získat 1237 delegátů potřebných pro nominaci se těmto dvěma politikům už prakticky nemůže podařit.

Klíčové státy

I přesto se po úterním hlasování může situace zásadně změnit. Hlasovat se bude v Ohiu, na Floridě, v Missouri, Illinois a v Severní Karolíně, kde k urnám půjdou republikánští i demokratičtí voliči. Republikány ještě čekají primárky na Severních Marianách. V Ohiu, které je domovským státem Kasicha, na Floridě, kde je doma Rubio, a na Severních Marianách se budou republikánští delegáti přidělovat jen vítězi. Na Floridě je ve hře 99 delegátů, v Ohiu 66 a na Severních Marianách devět. Velkou část delegátů, byť nikoliv všechny, získá pro sebe i vítěz republikánských primárek v Missouri a Illinois. V Severní Karolíně se delegáti budou rozdělovat proporčně.

Pokud Trump v úterý v klíčových státech vyhraje, udělá k závěrečné nominaci zásadní krok, protože bude mít na svém kontě už víc než 50 procent delegátů. Když na Floridě vyhraje Rubio a v Ohiu Kasich, jejich šance to nijak výrazně neposílí, ale Trumpova cesta k hladké nominaci bude nejspíš zavřená a výsledek hlasování v Clevelandu bude nejistý.

Podle zásady vítěz bere všechno se bude hlasovat už jen v šesti dalších státech, a i kdyby v každém z nich Trump vyhrál, pokud prohraje v Ohiu a na Floridě, ztratí šanci na zisk nadpoloviční většiny delegátů.

Uspěje-li v úterý Trump jen v jednom velkém státě s většinovým hlasováním, tedy v Ohiu nebo na Floridě, bude nynější vratká situace pokračovat. Rozhodnout pak mohou další státy, kde je ve hře zisk všech delegátů, zejména Arizona, New Jersey, Montana a Jižní Dakota.

Bouřlivé diskuse kolem republikánské nominace zatím zatlačují do pozadí hlasování v táboře demokratů, kde se zdá být jasnou favoritkou Hillary Clintonová. V úterním hlasování ale zřejmě bude vystavena silné konkurenci protikandidáta Bernieho Sanderse zejména ve státech Illinois, Missouri a Ohio. Na Floridě a v Severní Karolíně, tedy ve státech se silně zastoupenou černošskou populací, nejspíš jasně zvítězí. V demokratických primárkách se delegátské hlasy rozdělují výhradně proporčně.

Republikánští a demokratičtí kandidáti mají zatím tyto volební zisky:

Kandidát Počet delegátů
Republikáni K nominaci: 1237
Trump 460
Cruz 370
Rubio 163
Kasich 63
Demokraté K nominaci: 2383
Clintonová 766
Sanders 551