Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Začalo to náskokem Bratislavy při zavádění přímé volby prezidenta, nyní si na východě zase s předstihem vyzkoušeli volby ve stínu migrační krize. Ta se sice Slovenska stejně jako Česka dosud reálně nedotkla, avšak i tak se již díky televizi a internetu či neustálým politickým debatám otiskla do vědomí voličů.

Chaotický volební výsledek na Slovensku, který komplikuje sestavení stabilního kabinetu, lze však v Česku číst nejméně dvěma způsoby.

Za prvé jako oslabení Smeru, tedy slovenské varianty sociální demokracie, což je neradostná zpráva pro Bohuslava Sobotku. A jako potvrzení trvalejšího trendu, že levice vyklízí pozice v celém středoevropském a zejména visegrádském prostoru. V Polsku a Maďarsku stojí na okraji již dlouho a zatím nic nesvědčí o tom, že by se v tam mohla proti nacionalistické pravici prosadit.

Nyní k posunu tímto směrem dochází na Slovensku. A to navzdory docela dobře fungující ekonomice, která se v zásadě dotáhla na českou úroveň. Strach z uprchlíků je silnější a slovenský Smer, ačkoliv se jeho předseda Robert Fico postavil proti migraci, přece jen nebyl tak hlasitý, jako řada jeho politických soupeřů. Voliči odešli jinam.

Do podobné situace se může už při podzimních volbách do krajů dostat česká sociální demokracie. Ta nedávno sestavovala vládu, ale nejsilnější stranou už není a podle průzkumů nadále oslabuje a hospodářský vzestup na tom nic podstatného nemění. K tomu jí - na rozdíl od Smeru - chybí pevné vedení a ještě je rozpolcena mezi pražské vedení, které zůstává pod trvalým tlakem prezidenta Miloše Zemana, a regiony.

Matný výsledek Smeru je nicméně obecnější připomínkou, že v prostoru, který vznikl rozpadem Československa, velké strany snadno ztrácejí síly. A že se místo nich znovu a znovu objevuje mozaika menších a od sebe obtížně rozlišitelných vyzyvatelů. Často stran či hnutí na jedno použití a s diametrálně odlišnými představami o politice, což znemožňuje jejich rozumnou spolupráci.

V tomto případě jde o upozornění pro Andreje Babiše a hnutí ANO. To vévodí domácím průzkumům, ale i ty ukazují, že bez koaličního partnera se při jednáních o příštím kabinetu neobejdou. Slovenská výstraha se pro Babiše a jeho poradce může stát dalším argumentem pro předčasné volby. Tedy pro pokus získat moc ještě před tím, než narůstající obavy z migrace roztříští také domácí politickou scénu.

Naštěstí se v Česku zatím nerýsuje nic, co by mohlo napodobit vzestup extremistické Lidové strany Naše Slovensko v čele s Marianem Kotlebou. Ta ideově vyrostla nejen ze strachu z uprchlíků, ale vedle toho z idealizovaných vzpomínek na fašistický Slovenský stát. Nám pomáhá historie. Vzývání protektorátu by přece jen byla příliš silná káva.

Související