Uhlobaron a nejmladší australský miliardář Nathan Tinkler zkrachoval. Příběh čtyřicetiletého Tinklera je příběhem člověka, který se stal z chudáka boháčem díky prudkému růstu cen uhlí.

Propad cen této komodity a Tinklerův extravagantní životní styl ho však vrátily zpět tam, kde začínal - na nulu. Bankrot na Tinklera byl vyhlášen kvůli nezaplacení soukromého letadla, uvedla agentura Reuters.

Bývalému hornickému elektrikáři, který pracoval jako učeň v uhelném dole společnosti BHP, se před deseti lety podařilo dát dohromady zálohu jeden milion australských dolarů (18,2 milionu korun) na upadající uhelný důl. O rok a půl později už měl zisk 442 milionů australských dolarů. V té době byl o australské uhlí velký zájem díky poptávce z Asie a australský těžařský sektor prudce rostl. Tinklerovi se následně podařilo úspěšně uskutečnit řadu odvážných obchodů.

Od roku 2012 se však Tinklerův majetek začal hroutit, stejně jako celé těžařské odvětví. Nejméně tři z jeho 50 firem nyní čelí žalobám ve výši milionů dolarů.

Kvůli propadu cen uhlí byl Tinkler donucen prodat část majetku, včetně milovaného chovu plnokrevníků a profesionálních ligových fotbalových a rugbyových klubů v Newcastlu.

Když Tinkler utratil množství peněz za sportovní vozy, závodní koně či domy na Havaji, dostal ho na dno plán koupě soukromého letadla Dassault Falcon 900C za 2,25 milionu dolarů (56 milionů korun), které nakonec nebyl schopen zaplatit.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Abych byl upřímný, už tam není mnoho aktiv, o které by bylo možné usilovat," řekl agentuře Reuters Tinklerův správce konkurzní podstaty John Melluish. "Není tam toho moc."

Tinkler sám úřadům řekl, že nevlastní auto ani nemá důchodové pojištění. Na kreditní kartě má dluh 323 tisíc australských dolarů a v hotovosti pouze 2000 australských dolarů.

V jednu chvíli se uvádělo, že Tinkler ztrácí denně až čtyři miliony australských dolarů kvůli propadu cen uhlí a akcií firmy Whitehaven Coal, ve které měl velký podíl. Velkou část tohoto podílu musel nakonec převést na věřitele, mezi kterými je Credit Suisse a fond Farallon Capital, a podle agentury Reuters jim stále dluží více než 300 milionů AUD.

Loni v říjnu se Tinkler stal generálním ředitelem společnosti Australian Pacific Coal, která se dohodla na koupi většinového podílu v uhelných dolech od společnosti Anglo American. Nyní byl nucen odstoupit, protože podle australských předpisů nemůže být ve vedení firmy osoba v úpadku.