Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Teď máme na daňové kontroly vyčleněno asi 3500 lidí, a až bude tento projekt uveden do života, mohli bychom jich mít skoro dvakrát tolik," řekl Ekonomu šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, na jehož 16 tisíc pracovníků chystaná změna dopadne.

Samovyměření v kostce znamená, že poplatník jakoukoliv daň odvede ve výši, jakou si sám vypočte a napíše do daňového přiznání, a nebude už při jejím placení čekat na úřední daňový výměr. Podle předběžného odhadu náměstkyně Schille­rové by tato změna umožnila převést na daňové kontroly až polovinu z 6500 berních úředníků, kteří se zatím práci s daňovými přiznáními věnují.

"Byrokracie při správě daní v posledních 10 letech neustále rostla, což blokuje naše kapacity a neumožňuje je přesouvat tam, kde je potřebujeme," dodává Martin Janeček.

Samovyměření se jako nový projekt začne intenzivně připravovat za pár měsíců, spuštěno by ale mělo být až v roce 2020.

Odborníci si od změny s tím spojené slibují v práci finančních úřadů vedle vyššího počtu přímých kontrol podnikatelů a firem – zejména v Praze – i nárůst objemu analytické práce "od stolu", respektive od obrazovky počítače.

Kontroly a analýzy by se podle šéfa daňové legislativy resortu financí Karla Šimka přesunuly od běžných plátců na osoby a firmy, které jsou podezřelé z daňových úniků nebo rovnou z daňových podvodů, a to je také hlavní smysl samovyměření.


Rovněž daňový expert PwC a bývalý náměstek mistra financí pro daně Petr Chrenko tvrdí, že v souvislosti s tím by se od základu změnila práce finančních úřadů a dosavadní víceméně plošná kontrola by se specializovala a zaměřila na ty, kteří z hlediska výběru daní představují skutečné riziko.

Experti na daně si při vysvětlení změn v činnosti finanční správy pomáhají obrázkem pyramidy. "V jejím základu může nakonec být kolem 80 procent poplatníků, kteří daně bez problémů platí a kteří možná omylem neodvedou pár korun. Ti by vlastně zůstali mimo kontroly, nepředstavují žádný problém," říká Petr Chrenko.

Nad nimi stojí skupina lidí, kteří daně platit chtějí, ale nedělají to správně, protože se jim nedostává času, nemají potřebné znalosti a nechtějí se obracet na daňové poradce. Ani ti by se neměli trestat a mělo by se jim naopak dostat pomoci. Třeba rad z call center, různých metodik, návodů a ukázek chyb, které se běžně dělají.

Teprve nad nimi je užší množina poplatníků, kteří šidí a zkoušejí, kam je možné při krácení daní zajít. Avšak ani ty by stát neměl vytlačovat z podnikání a spokojil by se s doměřením daní a s příslušnými pokutami. Hlavní nápor ale má jít proti špici pyramidy, proti těm, kterým nejde o podnikání a snaží se rozmanitými podvody vytáhnout peníze od státu do vlastní kapsy.

obalka Ekonom 2016 8- Jaké výhody bude mít nový systém pro poctivé podnikatele?

- Jaké naopak přinese státu komplikace?

- A co na plán Babišovy nové náměstkyně říkají samotní podnikatelé?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS.

Téma si také můžete přečíst ZDARMA v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.