Texaský senátor Ted Cruz porazil amerického miliardáře Donalda Trumpa v republikánském nominačním souboji v americkém státu Iowa. Konzervativní zákonodárce získal 28 procent hlasů. Realitnímu magnátovi Trumpovi dalo hlas 24 procent republikánských voličů. Na třetím místě mezi republikány skončil floridský senátor Marco Rubio s 23 procenty hlasů. 

V demokratickém táboře o vítězi nebylo do poslední chvíle jasno. Nakonec však bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová svého protikandidáta Bernieho Sanderse těsně porazila. S odvoláním na volební tým Clintonové to oznámil agentura Reuters.

Svoje demokratické a republikánské favority pro souboj o křeslo prezidenta vybírali obyvatelé malého státu na americkém Středozápadě jako první v USA.

Na straně demokratů těsně vede bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad senátorem za stát Vermont Berniem Sandersem. Po oznámení výsledků z 99 procent hlasovacích míst má průběžně 49,8 procenta hlasů, zatímco Sanders 49,6 procenta.

"Dnešek je vítězstvím pro odvážné konzervativce po celé Iowě a v celé této skvělé zemi," uvedl Cruz podle agentury Reuters.

Vítězství pětačtyřicetiletého zákonodárce představuje těžkou porážku pro kontroverzního miliardáře Trumpa, který je podle průzkumů z minulých měsíců mezi republikány sice nejpopulárnější, ale zároveň nejméně oblíbený.

Realitní magnát již uvedl, že je druhým místem v Iowě poctěn a svému soupeři Cruzovi pogratuloval. Stále je ale přesvědčen, že v boji o republikánskou nominaci na úřad prezidenta vyhraje, porazí svého demokratického vyzyvatele a nakonec se dostane do Bílého domu.

Bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, který ve stranických volebních shromážděních v Iowě v roce 2008 vyhrál, získal tentokrát jenom malou podporu voličů, a rozhodl se kampaň o republikánskou prezidentskou nominaci zastavit. Podobný krok se podle Reuters chystá učinit Martin O'Malley z tábora demokratů, který je v Iowě na třetím místě s 0,5 procenta hlasů.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je případ Iowy. Voliči tu v pondělí hlasovali na 1100 místech, hlavně v kostelích, školách a v dalších veřejných prostorách. Nejméně dvě republikánská shromáždění se konala v soukromých domech, jedno demokratické v dostihovém klubu.