Akcionář či společník může být (ne)mile překvapen, když mu po konci účetního období namísto peněz v bance přibude na dvoře kamion plný šroubků nebo sudů s pivem. Zákon totiž umožňuje společnostem vyplácet podíl na zisku (dividendu) nejen v penězích, ale také nepeněžitou formou.

Valným hromadám společností s ručením omezeným a akciových společností poskytuje zákon o obchodních korporacích možnost rozhodnout o výplatě podílu na zisku jinak než v penězích. V případě s. r. o. dokonce o takovém způsobu výplaty může být rozhodnuto až samotnou valnou hromadou, aniž by byl zakotven ve společenské smlouvě společnosti. Výplata nepeněžitého plnění může proběhnout formou předání výrobků společnosti, případně poukázek na zboží. Šroubárna tak může rozhodnout o výplatě ve šroubcích, pivovarská společnost určit, že na každou akcii náleží jeden sud piva, a cementárna vyplácet ve formě pytlů s cementem. Pro výplatu je ale možné použít i jiné věci, které jsou ve vlastnictví společnosti. Nelze tak vyloučit ani vyplacení formou podílu v jiné obchodní korporaci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.