Česká průměrná mzda je v evropském kontextu nízká. Takové tvrzení by si málokdo dovolil rozporovat. Na otázku, jaký prostor existuje pro její zvýšení, se ovšem jednoznačná odpověď hledá těžko. Jedním z přístupů k jejímu zodpovězení je srovnat Česko s dalšími zeměmi podle poměru nákladů na práci k HDP. Uvažovat musíme nejen objem hrubých mezd, ale také sociální odvody. Zvlášť pro Česko jsou odlišnosti mezi těmito dvěma kategoriemi markantní. Z hlediska hrubých mezd k HDP přísluší Česku v žebříčku zemí EU28 pátá nejnižší příčka, podle poměru sociálních odvodů k hrubým mzdám ale šestá nejvyšší. Sečteme-li mzdy a pojistné, jsme pro české zaměstnance na 40 procentech HDP. Nižší náklady vykazují některé země na východ od nás, ale také Itálie, Řecko a Irsko.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.