Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Kam letos vložit peníze, aby se vám zhodnocovaly? Vyplatí se krátkodobé spekulace, nebo k ziskům dojdete spíše při dlouhodobé investici. Jaká rizika s sebou vámi zvolená cesta nese? Podle analytiků předních tuzemských bank a investičních společností bude rok 2016 - stejně jako ten loňský - spíše ve znamení nízkých výnosů.

Najde se ale řada oblastí, kde si mohou i konzervativní investoři přijít na své. Například správně namixovaný podílový fond může přinést roční výnos blížící se 10 procentům. Po delší době se podle nich vyplatí vsadit i na ropu a její producenty. Před dluhopisy by měli dát investoři letos přednost akciím, z trhů by se pak měli zaměřit spíše na eurozónu před Spojenými státy.

"V dlouhodobém horizontu – nejlépe pět let a více – bych doporučil investici do akciového trhu. Evropské akcie by podle našich odhadů mohly dlouhodobě přinést výnosy okolo šesti procent ročně," radí investorům v anketě týdeníku Ekonom analytik Komerční banky Josef Němý. Vhodnými tituly tohoto regionu mohou být třeba pojišťovny a firmy, které mají vyšší podíl tržeb v amerických dolarech.

Oproti loňskému roku, kdy si řada investorů vylámala zuby na více než třetinovém poklesu cen, by mohla být letošním investičním esem ropa a její producenti. "Ropa navázala na masivní, zhruba padesátiprocentní, pokles z roku 2014, když za posledních dvanáct měsíců propadla o dalších 35 procent," připomíná manažer investičních produktů UniCredit Bank Aleš Mátl.

V letošním roce by ale mělo podle analytiků dojít k obratu, ceny ropy by se tak mohly odrazit od současných minimálních hranic a zamířit až k úrovni 60 dolarů za barel. "V současném prostředí cen levné ropy je zajímavým titulem vertikálně integrovaný ropný producent Royal Dutch Shell," doporučuje investiční analytik ČSOB Asset Management Jaroslav Vybíral.

Zejména pro konzervativní investory by mohly být zárukou alespoň mírného výnosu správně nakombinované fondy, které cílí na akcie, dluhopisy i alternativní segmenty, jako jsou nemovitosti. "V případě takto rozloženého portfolia lze v dlouhodobém období pěti let očekávat výnosy okolo pěti procent ročně," předpokládá makléř společnosti Conseq David Kufa.

Hitem letošního roku by mohly být po dlouhé době i domácí tituly, zejména ty dividendové. Podle hlavního analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by si mohli přijít investoři na své, pokud vloží své peníze do akcií Komerční banky, textilky Pegas Nonwovens nebo energetické skupiny ČEZ.

obalka Ekonom 2016 2Jaké jsou další investiční tipy analytiků předních tuzemských bank a brokerů? To se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 14. ledna. 

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.