Z nabídky

Telecí brzlík s růžičkovou kapustou, brambory boulagére a pěnou z pastiňáku  390 korun

Máslová dýně s červenou řepou, kozím sýrem a makadamovými ořechy   290 korun

Jeseter s černou čočkou   480 korun

Tip

Nezapomenutelný romantický zážitek nabízí čtyřchodová degustační večeře ve dvou v astronomické věži s panoramatickým výhledem na Prahu.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

K hlavním přednostem šéfkuchaře Marka Fichtnera, který se v loňském roce proslavil jako jeden z porotců gastronomické show Masterchef, patří nejen dokonalé promýšlení moderních chuťových kombinací, ale zároveň také špičková prezentace pokrmů.

Magická hra chutí

Šéfkuchař Augustinu nechce své hosty překvapovat ani šokovat, naopak preferuje konzervativní pojetí gastronomie s maximálním důrazem na vizuální a především chuťovou působivost pokrmů. Jako příklad poslouží nádherně prezentované mušle svatého Jakuba, obalené do krusty z pancetty, která podpoří jemnou chuť masa, a doprovázené lahodnou omáčkou z fava fazolí a čočkou belugou. Všechny chutě spolu krásně souznějí a současně podpoří delikátní chuť oblíbeného mlže. Krásně zvládnutá je také šťavnatá křepelka v moderní kombinaci s topinambury a hroznovým vínem.

Nejlepší brzlík v Praze

Za jednoznačného vítěze předkrmů ovšem musíme vyhlásit dokonalý telecí brzlík, s nezvykle pevnou strukturou masa a typickou rafinovanou chutí. I zde mu sekunduje vzorný, v tomto případě spíše rustikální doprovod v podobě křupavé růžičkové kapusty, pečených bramborových plátků a pěny z pastiňáku. Zatím jsme lepší brzlík v Praze neobjevili. Z hlavních jídel doporučíme opět rustikálnější podobu kýty z divočáka, s výraznou chutí zvěřiny, kterou na talíři doprovází bramborové pyré dochucené výtečnou podzimní houbou stročkem a grilovanou červenou cibulí. Naopak moderní francouzskou kuchyni zastupuje duo holubího masa v podobě pečeného prsa a krokety z holubích stehen, ozdobené hutnou omáčkou z granátových jablek, s pomerančovým pyré a bramborovými chipsy.

Do sklepa na pivo

Sezonní pokrmy se mění každé tři týdny, klasické menu se proměňuje čtyřikrát do roka. Jenom doplňme, že pražský hotel Augustine se nedávno stal součástí prestižní skupiny The Luxury Collection. Vedle samotné restaurace mohou hosté navštívit také působivý bar umístěný v prostoru původního klášterního refektáře a v dohledné době snad také obnovenou svatotomášskou pivnici umístěnou ve sklepních prostorech původního klášterního pivovaru. Malostranský klášter augustiniánů, který založil Václav II., začal vařit slavné černé pivo již v roce 1352 a později zde fungovala oblíbená hospoda U svatého Tomáše. V současné době připravuje speciální pivo pro Augustine Restaurant prestižní pivovar Matuška.

Šampaňské od Muchy

V Augustinu nás potěšilo především “house champagne”, které se rozlévá na skleničku. Je jím totiž slavné šampaňské Ruinart z vůbec nejstaršího šampaňského domu, který byl založen v Remeši již v roce 1729, a brzy tedy oslaví neskutečných 300 let. Ruinart je ovšem zajímavý i svým propojením s umělci, neboť už od konce 19. století spolupracuje s talentovanými malíři, kteří se podílejí na marketingu značky. A není od věci připomenout, že vůbec první plakát pro šampaňské Ruinart připravil v roce 1895 Alfons Mucha. Ve Francii je běžné, že se šampaňské nepije pouze jako aperitiv, ale slouží jako ideální doprovod k jídlu. A právě Ruinart se hodí k řadě předkrmů, třeba k velebenému brzlíku i mušlím sv. Jakuba. V nabídce je také velmi dobře zvládnutý růžový Ruinart rozlévaný na skleničku, vlajkovou lodí společnosti je ovšem ročníkové Blanc de Blancs, které nezklame žádného milovníka bublinek.

Podívejte se, jak šéfkuchař Marek Fichtner připravuje salát z máslové dýně s granátovým jablkem a pomerančovým dresinkem:

Salát z máslové dýně, s granátovým jablkem a pomerančovým dresinkem od šéfkuchaře Marka Fichtnera

 

Rozhovor se šéfkuchařem: Marek Fichtner

2015 PHOTOONEa notA 048Jaká zajímavá surovina je v české gastronomii stále nedoceněná a málo používaná?

Neřekl bych nedoceněná, ale mám pocit, že například černý kořen je u nás málo používaná surovina v porovnání například s Německem, kde představuje poměrně oblíbenou zeleninu.
 
Jaká kombinace chutí nebo surovin vás v poslední době nejvíce zaujala či překvapila?

Nedávno jsem ochutnal Brownies z hořké 70% čokolády od našeho šéfcukráře, ve které byly nejen kousky, ale také šťáva z červené řepy. Kombinace řepy a čokolády mě hodně zaujala.
 
Do jaké restaurace rád chodíte a co si tam obvykle dáváte?

Vzhledem k časové vytíženosti restaurace moc nenavštěvuji, ale jsem rád, když mi alespoň občas vyjde čas skočit na pivo s mými kolegy šéfkuchaři.

Související