Na palubě letadla společnosti Air France, které muselo nouzově přistát v Keni, žádná výbušnina nebyla. Oznámil to v neděli šéf aerolinek, podle nějž šlo o falešný poplach.

"Z informací, které máme k dispozici, vyplývá, že ten předmět nemohl způsobit výbuch ani poškodit letadlo. Šlo o směs lepenky, papírů a kuchyňského budíku," uvedl podle agentury AFP ředitel Air France Frédéric Gagey.

Podle něj šlo a falešný poplach a vedení letecké společnosti je teď v kontaktu s francouzskou prokuraturou, která chce zahájit vyšetřování případu.

Boeing 777 se 473 lidmi na palubě měl namířeno z ostrova Mauritius do Paříže, po nálezu podezřelého balíčku na toaletě se ale posádka rozhodla přistát v keňské Mombase. Policie už vyslechla některé z evakuovaných pasažérů a pak uvedla, že v balíčku žádnou výbušninu neobjevila.

Let číslo 463 odstartoval z Mauritia v sobotu ve 21 hodin místního času a do Paříže měl dorazit v neděli před šest hodin SEČ. Kvůli poplachu na palubě však letadlo se 459 cestujícími a 14 členy posádky po půlnoci dosedlo na ranvej letiště v Mombase.

Do Mombasy se okamžitě vypravil keňský ministr vnitra Joseph Nkaissery, který na tiskové konferenci řekl, že vyšetřovatelé vyslechli několik cestujících z letadla. Neuvedl ale ani jejich počet, ani žádné další podrobnosti. Není tedy jasné, zda byli cestující zatčeni, anebo zda jsou považováni za podezřelé. Agentura AP později uvedla, že vyslechnuto bylo šest pasažérů.

"Jsme v kontaktu s Mauritiem, abychom zjistili, jak vypadaly bezpečnostní prohlídky pasažérů," řekl dále ministr.

O evakuované lidi se starají zaměstnanci letiště a společnost Air France uvedla, že do Mombasy posílá náhradní stroj, který by měl cestující dopravit do Paříže. Letadlo by mělo směr Paříž odstartovat dnes v podvečer.

Francie po listopadových útocích v Paříži bere každou hrozbu související s možným terorismem velmi vážně. Od útoků platí v zemi výjimečný stav provázený mimořádnými bezpečnostními opatřeními a zvýšenými pravomocemi policie.