Uchazeč o republikánskou nominaci na amerického prezidenta Donald Trump v úterý vyzval k celkovému a naprostému uzavření Spojených států pro muslimy, kteří chtějí do země přicestovat. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu. Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) Trumpův návrh přirovnal k fašismu.

Podle Trumpa je ke zmíněnému opatření nutné přikročit, neboť se ukazuje nenávist muslimů vůči Američanům, která může vyústit v další útoky. Připomněl tak čin zradikalizovaného muslimského manželského páru, který minulý týden v Kalifornii zabil 14 lidí.

"Odkud nenávist pochází a proč tomu tak je, to budeme muset zjistit. Než se tak stane a než porozumíme tomu problému a nebezpečí, které představuje, naše země nesmí být obětí hrůzných útoků lidí, kteří věří jen v džihád a kteří nemají žádnou úctu k lidskému životu," uvedl Trump.

Trumpův volební manažer Corey Lewandowski podle AP upřesnil, že zákaz cest muslimů do USA by se týkal každého, tedy nejen žadatelů o přistěhovalecká víza, ale i turistů.

Trump, který podle nejnovějšího průzkumu stanice CNN zvýšil svůj náskok na pronásledovatele téměř ke 20 procentním bodům, v minulosti učinil na adresu muslimů řadu kontroverzních prohlášení. Zmínil například to, že by zvážil uzavřít některé mešity v USA či je monitorovat.

Republikáni se už od jeho prohlášení distancovali. Například někdejší guvernér Floridy Jeb Bush na svém twitteru napsal: "Jeho 'politické' návrhy nejsou seriózní."

Výrok vyvolal moře otázek i pohrdavých reakcí. Právníci se shodují, že je Trumpův plán v rozporu s mezinárodními zákony a smlouvami podepsanými USA, ale političtí analytici vidí v nápadu snahu prezentovat se v roli silného lídra. 

"To by bylo nejen porušení mezinárodního práva na základě totální otevřené diskriminace vůči jednomu náboženství. Spojené státy by se tím staly faktickým vyvrhelem mezi národy," řekl listu The Washington Post expert na ústavní právo z Univerzity George Washingtona Jonathan Turley.

Naposledy v historii sáhly USA po podobném razantním kroku před více než 130 lety, kdy tehdejší zákon znemožnil vstup na americkou půdu Číňanům.

Podle expertů oslovených portálem Politico však Trumpovi nejde o přímé uplatnění návrhu, nýbrž se snaží zaujmout pozici silného politika bojujícího proti terorismu, po kterém po nedávných útocích v Paříži a San Bernardinu značná část republikánských voličů touží.

"Politická síla spočívá v kontrastu. A pokud existuje v politice dojem, že se příliš nedaří, voliči mají sklon chtít pravý opak. Trumpova kampaň a osobnost je v naprostém kontrastu k Baracku Obamovi," řekl expert na politickou komunikaci Bruce Haynes.