Snaha omezit globální oteplování tvrdě zasáhne české strojírenství. Členské země OECD, včetně Česka, se nyní dohodly, že přestanou poskytovat exportní financování firmám, jež vyvážejí zařízení pro malé uhelné elektrárny. Týká se to úvěrů České exportní banky a pojištění exportní pojišťovny EGAP.

A české firmy, které jsou historicky v energetickém strojírenství velmi silné, tak přijdou o miliardové zakázky.  "Toto opatření bude mít určitě negativní dopad na český průmysl, z hlediska klimatologie ale má svoji logiku," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Státy OECD, včetně Česka, omezí vývoz "špinavých" uhelných elektráren.
  • Za 20 let v této oblasti jen EGAP pojistil vývoz za 70 až 90 miliard korun.
  • Opatření dopadne na velké české strojírny, jako jsou Doosan Škoda Power či Vítkovice Machinery Group.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.