Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Pokud by si teroristé telefonovali nebo posílali SMS zprávy, musí očekávat, že jejich komunikaci někdo poslouchá. Případně čte. Jelikož však mají při přípravě atentátů zpravidla dost času, mohou podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka vyslat v Evropě se zprávou klidně lidského poslíčka. Kromě toho ale využívají i elektronickou komunikaci.

Chatují například ve flashových hrách. "Na internetu jich je nespočet a na rozdíl od e-mailu se nemusí do služby přihlašovat," říká bezpečnostní expert Martin Klubal z technologické společnost AEC. Další dostupnou možností je zanechávání vzkazů v bezplatných e-mailových službách, třeba Gmailu od Googlu. "Ke schránce mají přístup obě strany. Ale e-maily neodesílají, aby nebyly zaznamenány, pouze je ukládají do rozepsaných zpráv a ke schránce se postupně přihlašují," vysvětluje Klubal. Příjemce zprávy ji po přečtení pro jistotu ještě smaže.

Populární mezi teroristy jsou také služby pro vkládaní textu, oblíbená třeba stránka JustPast.it. Uživatel opět nepotřebuje žádnou registraci, svému protějšku jen posílá odkazy na službu, kde čeká nepřečtená zpráva. Odchytit podobné zprávy není snadné. "Zákazy těchto služeb ale nic nevyřeší. Když jednu službu zrušíte, vzniknou hned další podobné," míní Klubal. Lepší variantou je domluvit se s provozovateli, že bezpečnostní složky budou službu monitorovat.

Kromě maskování komunikace musí teroristé zakrýt i toky peněz. "Lze k tomu využít třeba systémy pro on-line poskytování půjček, kluby nebo spolky s velmi drahými členskými příspěvky a možností on-line členství," popisuje Tomáš Přibyl, ředitel společnosti CyberGym Europe, které se věnuje boji s kybernetickým terorismem.

Využívají se také severy poskytující předražené služby nebo software. Ale existují i další praktické triky. "Můžete si například rezervovat hotelový apartmán, následně rezervaci zrušit a požadovat vrácení peněz na jiný účet, než ze kterého platby odešla," popisuje Martin Klubal.

Zneužít lze i síť společnosti Western Union, kde může klient u přepážky vložit hotovost a takřka okamžitě si někdo jiný stejný obnos vyzvedne na druhém konci světa. "V posledních letech jsou populární takzvané kryptoměny, z nichž nejznámější je bezpochyby bitcoin," říká Klubal. S tím souhlasí i Tomáš Přibyl. Bitcoin podle něj představuje vcelku dobrý nástroj pro obtížně sledovatelné přesuny peněz. Převody prostřednictvím bitcoinů lze totiž snadno provádět pod falešnou identitou.

obalka Ekonom 2015 48- Jak budeme žít v Česku s terorem?

- Jaká opatření na posílení bezpečnosti se už rozeběhla?

- Jak teroristické hrozby ovlivní naše chování na internetu?

- A jak by měl vypadat scénář pro skutečnou krizi?

Odpovědi najdete ve velkém tématu Strach z islámu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související