Má dyslexii, dysgrafii, dysortografii, a i přesto se jí podařilo najít si vlastní systém učení. Dnes je z ní jedna z nadějných českých fyziček. Anna Fučíková z Matfyzu dostane 1. prosince grant ve výši 1 milion korun na svou práci v rámci programu Neuron Impuls 2015 - mladý fyzik. Anna s kolegy vyvinula speciální úpravu křemíkových nanokrystalů...

Nanokrystaly samy o sobě nesvítí, je jim potřeba dodat energii, třeba v podobě fotonů. Nanokrystal upravený Fučíkovou svítí v úzkém barevném rozpětí - černá čára v grafu. A to proto, že mu Fučíková dala speciální ochranný povrch, takže je opticky stabilní a na rozdíl od ostatních nanokrystalů zde nedochází k velkým ztrátám energie. Červená a zelená čára charakterizují svítivost běžných nanokrystalů - z nich uvolněné fotony nemají stejnou energii, a tím pádem nemají stejnou vlnovou délku, proto je vyzařované záření barevně širší.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.