Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Chvíle, kdy Češi podobně jako Američané po útocích na newyorské mrakodrapy začnou žádat bezpečnost i za cenu omezení řady osobních svobod, není daleko. K tomuto handlu je přibližuje další kolo boje s terorismem a horká válka Evropy s Islámským státem i všemi jeho sympatizanty.

Francie po teroristických útocích militantních islamistů v takovém boji již je a hledá spojence. "Máme co do činění s dobře financovanou a rozhodnou mezinárodní teroristickou organizací. Představuje nejzávažnější teroristickou hrozbu, které Evropa v posledních 10 letech čelila," řekl europoslancům v Bruselu šéf Europolu Rob Wainwright.

Ani Česká republika se posílení bezpečnostních opatření nevyhne. "Pokud se skutečně rozhoří konflikt, a to se zrovna děje, je namístě, aby stát měl potřebnou kontrolu, a pak je možné debatovat i o suspendování určitých práv," soudí politolog Ladislav Mrklas z Vysoké školy Cevro Institut.

Politici pod tlakem

Domácí politici cítí, že změny již jsou na cestě. "Donedávna v Evropě vítězila humanita nad bezpečností. To teď končí," řekl Ekonomu poslanec ČSSD a člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Antonín Seďa.

Strach z militantního islámu se po Evropě šíří bez ohledu na hranice. Ve Francii drtivá většina populace vystrašené už lednovým vyvražděním redakce Charlie Hebdo podpořila vyhlášení výjimečného stavu, po skončení druhé světové války již pošesté. A 84 procent Francouzů souhlasí, aby je sledovala policie, pokud to zvýší jejich bezpečnost. Ve Velké Británii zase okamžitě rozhodli o navýšení počtu zaměstnanců tajných služeb skoro o dva tisíce.

Nábožensky motivovaného teroru se bojí také Češi. Týden před pařížským masakrem zveřejnila agentura STEM/MARK průzkum, podle něhož se 83 procent domácí populace obává rozšíření islámu v České republice. To je podle agentury těsně propojeno se strachem z uprchlíků, islámským fundamentalismem, mezinárodním organizovaným zločinem a ze všeho nejvíce právě s terorismem.

Na omezení svobody a například na využití moderních technologií ke kontrole by Češi mohli být vcelku připraveni. Některé kroky současné vlády, třeba elektronická evidence tržeb, jdou i bez hrozby terorismu tímto směrem.

Strach zvyšují i nové informace. Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky stalo pro teroristy žádanou tranzitní zemí. Ostatně i jeden z francouzských džihádistů, vyslýchaný v srpnu po svém návratu ze Sýrie, vypověděl, že mu Abdelhamid Abaaoud, který zřejmě stál za aktuálními atentáty v Paříži, nařídil cestovat přes Prahu, aby se vyhnul odhalení. Navíc, jak nyní s odvoláním na informace zpravodajských služeb napsaly Lidové noviny, v Česku už před 11 lety hrozil teroristický útok, a to na tehdejší Sazka Arenu při mistrovství světa v hokeji.

Policejní prezident Tomáš Tuhý sice ujistil, že Česko nemá signál, že by muselo čelit teroristické hrozbě. Avšak politolog Mrklas upozorňuje, že taktika Islámského státu se může měnit a nelze vyloučit přenesení teroristických útoků do zemí, které dosud nebyly jejich terčem.

obalka Ekonom 2015 48- Jaká opatření na posílení bezpečnosti se už rozeběhla?

- Jak teroristické hrozby ovlivní naše chování na internetu?

- A jak by měl vypadat scénář pro skutečnou krizi?

Odpovědi najdete ve velkém tématu Strach z islámu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související