Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Více než tři miliony ekonomicky aktivních Čechů měly loni podle dluhového průzkumu inkasní společnosti EOS nějakou půjčku, přičemž každý druhý z nich dlužil více než 10 tisíc korun. Nejen touha po vlastním bydlení, ale i snadná dostupnost peněz od různých úvěrových společností, může za to, že dluhy loni splácela skoro polovina obyvatel do 65 let.

A není divu. Nabídky rychlých půjček pro vykrytí krátké doby do výplaty nebo přísliby 100 tisíc na ruku na sebe okatě upozorňují v novinách, letácích a zejména na internetu. Odolat tudíž není snadné. Vidina "rychlých peněz" je sice lákavá, pokud se jí ale člověk nechá pohltit, může být ve výsledku velmi nepříjemně překvapen, kolik ho bude třeba jen pár tisícovek stát. Přitom vybírat má z čeho.

U bankovních společností může za čtyři roky 100 tisíc korun přeplatit až o téměř 40 tisíc, když si ale projde aktuální nabídky, může najít bankovní úvěr, který ho bude stát jen sotva 20 tisíc korun navíc. Zvolit nebankovní půjčku však neznamená automaticky "nalítnout". I zde se najde řada firem, které nabízejí solidní úrok.

Stotisícikorunová půjčka bez záruk a někdy i bez nahlížení do registru dlužníků může přijít zájemce i na 117 tisíc. Pokud ale "skočí" hned na první inzerát, který uvidí, může ve výsledku zaplatit i 180 tisíc korun.

Samostatnou kapitolou jsou takzvané mikropůjčky, které nejsou jako jedny z mála finančních úvěrů regulovány zákonem. Získat maximálně možných 4999 korun lze velmi rychle, nevýhodou ale často bývá vysoká cena. Při splatnosti 30 dnů si úvěrová firma může účtovat poplatek vyšší než 2000 korun.

Kamenem úrazu zejména nebankovních půjček mohou být často netransparentní sankce, které při zpoždění splátek dosáhují i dvojnásobku zapůjčené částky. Prodlužováním splatnosti se může člověk snadno dostat do dluhové spirály, což je zároveň cílem některých nekalých úvěrových firem. Za pět tisíc od "lichváře" tak může v nejhorším případě skončit na ulici.

obalka Ekonom 2015 45- Za jakých podmínek bankovní i nebankovní společnosti úvěry nabízí?

- Jak snadné je se k přislíbeným penězům dostat?

- A na co si dát při výběru půjčky pozor?

Týdeník Ekonom srovnal nabídku předvánočních úvěrů. Velké srovnání najdete v novém čísle, které si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.