Až do začátku října se Spojené státy považovaly za zemi, která poskytuje citlivým evropským datům dostatečnou ochranu. Společnosti tak mohly bez omezení posílat svým americkým matkám třeba databázi klientů nebo údaje o zaměstnancích. Evropa teď ale kvůli jednomu rakouskému studentovi práv volné sdílení zakázala.

V roce 2000 vydala Evropská komise rozhodnutí, ve kterém definovala zásady tzv. bezpečného přístavu (Safe Harbor) pro osobní údaje a řekla, že americkým společnostem, které se zavážou tyto zásady dodržovat, mohou být data z Evropy posílána bez omezení.

Oficiální seznam důvěryhodných společností čítal přes čtyři a půl tisíce firem, mezi nimi i giganty jako Google, Yahoo!, Amazon nebo Facebook.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Soudní dvůr EU zrušil rozhodnutí, které umožňovalo volné předávání osobních údajů z Evropy do USA.
  • Rakouský student práv Max Schrems požadoval, aby Facebook přestal posílat data svých evropských uživatelů do Spojených států, protože tam nejsou dostatečně chráněna před sledováním.
  • Firmy teď musí hledat nové cesty, jak data legálně předávat do USA, upozornil týdeník Ekonom.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.