Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

"Dovedete si přestavit, že bude malý nizozemský start-up organizovat cestu na Mars?" ptá se provokativně na začátku svého vystoupení na konferenci Oslo Innovation Week nizozemský podnikatel Bas Lansdorp. Přesně o to se charismatický muž, který založil společnost Mars One, snaží. Připravuje misi na rudou planetu. A publikum v Oslu brzy přesvědčil. Lansdorpovu přednášku ocenilo bouřlivým potleskem.

Výběr dobrovolníků i jejich pobyt na Marsu budou neustále sledovat kamery. Prodej vysílacích práv má přinést část potřebných peněz. Reality show z Marsu by si určitě našla miliony věrných diváků. Rudá planeta je přitažlivá sama o sobě, během soužití malé skupiny lidí vzniknou vypjaté, divácky atraktivní situace. Další drama si mohou diváci užít při řešení nečekaných technických obtíží, které se určitě objeví.

Je ale docela dobře možné, že o show půjde na prvním místě. Společnost Mars One totiž vesmírnou misi začíná mediálně atraktivním výběrem posádek, o technickém zabezpečení letu toho zatím moc nevíme. Lansdorp tvrdí, že vývoj rakety, přistávacího modulu i přístrojů nutných pro zajištění trvale udržitelného života na Marsu stihnou oslovené firmy dokončit dostatečně rychle na to, aby bylo možné přistát na rudé planetě ještě v roce 2027.

Řada expertů to však pouvažuje za nereálné. Veškeré technologie jsou až na výjimky neodzkoušené. Bylo by naivní domnívat se, že vše bude hned fungovat bez zádrhelů. Misi může zbrzdit i nedostatek peněz. Společnost Mars One vyhlásila, že bude potřebovat celkem šest miliard dolarů. Zatím má zlomek této částky, jeho přesnou výši odmítá komentovat.

Už v minulosti se termín přistání na Marsu odkládal a další odložení Lansdorp v exkluzivním rozhovoru pro Ekonom připouští i nyní. Je tedy možné, že se ambiciózní projekt letu na rudou planetu kvůli zdržení a nedostatku peněz promění na pozemskou reality show - pokud to tedy autor nápadu nezamýšlel už od začátku. A vybraní astronauti se zatím simulaci letu pod dohledem kamer nebrání, byl by to pro ně pořád lepší závěr experimentu než úplné zrušení projektu.

K letu na rudou planetu se přihlásilo 200 tisíc dobrovolníků. Ve finálové stovce zůstala i jedna Češka – Lucie Ferstová. "Na dokumentovaném výzkumu a simulaci na Zemi bych se rozhodně ráda podílela," vysvětluje pro Ekonom. A dodává, že by se neměly zaměňovat pojmy. "Reality show chápu jako uměle navozované přízemní drama a druhořadou zábavu," upřesňuje Ferstová.

Ostatně i pobyt posádky v marsovských modulech na Zemi může přinést řadu cenných informací třeba o psychologii uzavřené komunity v neobvyklých podmínkách. Výzvou by mohlo být i samotné vytvoření soběstačné kolonie někde uprostřed pouště, kde by si dobrovolníci vyráběli potraviny a vše potřebné z nedostatkových zdrojů. Rizika se naopak v porovnání se skutečným letem na Mars snižují za minimum.

obalka Ekonom 2015 44- Jak bude probíhat tréninky posádky pro let na Mars?

- Proč Bas Lansdorp neletí na rudou planetu sám?

- A kde shání potřebné peníze?

Exkluzivní rozhovor se šéfem projektu Mars One Basem Lansdorpem najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nové číslo Ekonomu si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu a iPhonu.

Související