Investice do těžby ropy se již v letošním roce propadly o více než 20 procent a napřesrok pravděpodobně budou pokračovat v poklesu. Uvedl to v pondělí šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že pokles investic by od poloviny příštího roku mohl omezit dodávky suroviny na trh.

Vlády by se proto podle něj neměly při formulaci energetické politiky spoléhat na to, že ceny ropy zůstanou na nízké úrovni.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ceny ropy se nyní kvůli vysokým dodávkám na trh nacházejí pod 50 dolary za barel, zatímco v polovině loňského roku se pohybovaly kolem 115 dolarů za barel. Nízké ceny ropy tlačí dolů investice do těžby. "Je třeba přemýšlet o důsledcích tohoto nedostatku investic ve středně dlouhém a dlouhém období," citovala Birola agentura Reuters.

Šéf IEA rovněž upozornil, že na Blízkém východě přetrvávají geopolitická rizika, která by také mohla mít negativní dopad na dodávky ropy. Dodal však, že zrušení mezinárodních sankcí vůči Íránu by mohlo během jednoho roku vést k nárůstu těžby ropy o 400 tisíc až 600 tisíc barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Birol v pondělí uvedl, že IEA hodlá posílit vztahy s Čínou a Indií. Zástupci těchto zemí by se podle něj měli jako zvláštní hosté zúčastnit ministerského zasedání agentury v příštím měsíci. Čína je největším spotřebitelem energie na světě.