Aromaterapie, využívání esenciálních olejů pro léčebné účely, kterou moderní věda dlouho opomíjela, si znovu získává popularitu, zejména ve Francii. Její oblibu zvyšuje zájem o bioprodukty a určitá nedůvěra vůči lékům.

Podle společnosti OpenHealth se jen ve Francii roční obrat v sektoru aromaterapie blíží 180 milionům eur (4,9 miliardy korun). Během jednoho roku vzrostl téměř o 16 procent.

Marco a Isabelle Pacchioniovi řídí společnost Puressentiel, která je ve Francii jedničkou v aromaterapii. "Uvědomujeme si, že uživatelé našich produktů chtějí pečovat o svou formu a zdraví a že si kladou otázky, které lobby syntetické chemie dlouho zastíralo," konstatuje Isabelle Pacchioniová, jejíž matka byla bylinkářka a otec naturopat.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem.

Puressentiel rovněž ve spolupráci s lékaři a nemocnicemi provádí vědecké studie o účinnosti a toleranci svých produktů, zná však své limity. "Nechceme léčit choroby, ale zlepšovat podmínky nemocných," říká zakladatelka firmy.

V Německu používá například třicítka nemocnic esenciální oleje jako podpůrné prostředky při léčbě a k prevenci strupů, zejména u starých pacientů.

"Často můžeme pozorovat, že tu jsou nižší náklady než s obvyklými farmaceutickými produkty," uvádí německá expertka na aromaterapii Monika Wernerová. "Mnozí lékaři změnili svůj názor na aromaterapii, ale čeká nás ještě dlouhá cesta a stále tu je mnoho skeptiků," dodává.

Anne Landreauová z univerzity v jihofrancouzském městě Nice, která vyučuje farmaceutické vědy a lékařské inženýrství, však varuje před nadměrným používáním esenciálních olejů. "Tendence veřejnosti k návratu k přírodě může vést k tomu, že lidé budou všude hledat zázračné účinky aromaterapie," upozorňuje.

"Přestože aromatické oleje nemají postavení léků, tvoří je směs aktivních látek, které je třeba používat v přesně určených případech a v odpovídajícím množství," uvádí Landreauová. Zejména radí, aby aromaterapii nepoužívaly těhotné ženy a malé děti.

Landreauová zkoumala působení esenciálních olejů ve francouzském ústavu CHU v západofrancouzském Angers. A k jakému závěru dospěla? "Nelze říci, zda mohou být esenciální oleje nebezpečné, či nikoli. Závisí to na jejich složení, používaném množství a na reakcích každého člověka," konstatuje.