Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Vedle olympijského výboru v Lausanne sídlí padesát pět mezinárodních sportovních asociací, díky čemuž je považováno za hlavní město světového sportu. V žádném případě nejde jen o symbolický rozměr, neboť sport v současné době generuje obrovské množství peněz.

Pocta Emilu Zátopkovi

Další významné příjmy má město z turistického ruchu, který je opět propojen s přítomností MOV. Jedním z turistických hitů Lausanne je totiž moderní Olympijské muzeum, které bylo po kompletní dvouleté přestavbě znovu otevřeno v roce 2013, tedy symbolicky při 150. výročí narození Pierra de Coubertina, který olympijské hry v moderní podobě vymyslel a zrealizoval.

V moderně pojatém muzeu se 150 interaktivními obrazovkami je na ploše 3000 metrů čtverečních vystaveno 1500 objektů, jež dokumentují bohatou olympijskou historii. Za zmínku stojí třeba série pochodní či medailí, nechybí ovšem ani tretra českého běžce Emila Zátopka, jehož osud patří mezi největší a nejpoutavější sportovní příběhy minulého století. Ostatně Zátopek má před Olympijským muzeem také vlastní sochu.

První švýcarské metro

Lausanne je poměrně bohaté město a v poslední době prošlo výraznými architektonickými změnami. Jednou z nich je výstavba metra, které je jediné v celém Švýcarsku. Stavba se od počátku potýkala s odporem místních značně konzervativních obyvatel. Ti od počátku tvrdili, že metro je zbytečné a nebude ho nikdo používat. Radnice si ovšem prosadila svou a metro s investicí 700 milionů švýcarských franků postavila. Dokončeno bylo v roce 2008, je šest kilometrů dlouhé, má 14 stanic a současně je nejstrmější v Evropě. Dnes je mezi občany mimořádně oblíbené a používané, neboť výrazně zrychlilo dopravu ve městě - každý rok přepraví 24 milionů pasažérů. Ještě doplňme, že je plně automatické, a tedy jezdí bez řidičů.

Moderní čtvrť Flon

Velmi výraznou změnou prošla nechvalně proslulá čtvrť Flon. Původně průmyslová část města plná skladišť a hal, která ležela u řeky pod starým městem, přestala v 70. letech sloužit svému účelu, domy postupně zpustly a celá čtvrť se stala centrem prostituce a kriminality. Většina lidí sem odmítala chodit a místu se přezdívalo Malé Chicago.

Na konci minulého století ovšem došlo k důkladné rekonstrukci a revitalizaci celé oblasti. Nejprve byla řeka svedena do podzemního koryta, pak proběhla kompletní přestavba budov, přičemž dnes je řada z nich skvělou ukázkou moderní architektury. Celková investice přesáhla 100 milionů franků a byla ukončena v roce 2008. Současný Flon je centrem obchodů a zábavy, sídlí zde řada módních restaurací i nočních klubů a místo žije 24 hodin denně. V létě tu dokonce funguje plážový bar, zatímco v zimě se zde otvírá ledová plocha na bruslení.

Děti úplňku

Lausanne je plné uměleckých či historických projektů a kuriozit. Před kostelem sv. Františka svítí v žulové dlažbě několik zlatých kostek se jmény dětí, které se v roce 1998 narodily při úplňku. Jen o kousek dál stojí již desítky let slavný Tabac Besson, v němž si spisovatel Georges Simenon, který prožil posledních dvacet let života nedaleko Lausanne, kupoval své dýmky.

A na kopci starého města stojí slavná katedrála, největší a nejkrásnější gotický chrám ve Švýcarsku, který je od středověku významnou zastávkou na svatojakubské pouti. Ročně ho navštíví na 400 tisíc lidí, kteří vedle historické stavby obdivují také nové varhany z roku 2003, sestavené z neuvěřitelného počtu 7400 píšťal (ostatně každý pátek večer se zde konají koncerty vážné i moderní hudby).

A ještě jedna zajímavost. Od roku 1405 každou noc vystupuje na věž speciální stráž, aby upokojila obyvatele, že městu nehrozí požár. Toto volání se opakuje každou noc pětkrát za sebou od deseti do dvou hodin ráno.

Související