Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Z trojice turisticky nejnavštěvovanějších polských měst - Krakova, Varšavy a Vratislavi - je Krakov tradičně na prvním místě žebříčku. A to nejen díky fantastickým památkám, ale také kvůli blízkosti slavného solného dolu Wieliczka, jehož bohatství financovalo výstavbu tohoto královského města.

Ročně do Krakova přijede více než sedm milionů turistů, z nichž přibližně třetina jsou cizinci. Celkově turistika přináší městu zhruba 2,5 miliardy zlotých, tedy skoro 15 miliard korun. Nedaleko Krakova, jehož centrum je zapsáno na seznam UNESCO, navíc leží další významné památky - třeba koncentrační tábor Osvětim či Kalwaria Zebrzydowska.

Zlatý solný důl

Za rozvojem Krakova stál od 13. století bohatý solný důl Wieliczka, který zásoboval velkou část střední Evropy. Ve 14. století zisky dolu tvořily dokonce třetinu příjmů Polského království.

Dnes je Wieliczka vyhlášenou turistickou destinací. V loňském roce padl rekord v návštěvnosti, když se počet turistů zastavil těsně pod hranicí 1,3 milionu. Z českého pohledu je zajímavé národnostní složení návštěvníků. Půl na půl jde o Poláky a cizince. Češi přitom nejsou ani v první desítce - Polsko Čechy prostě netáhne.

Podzemní sanatorium

Na běžné návštěvníky Wieliczky čeká tříkilometrová prohlídka nejzajímavějších kaplí a podzemních komnat v hloubce od 60 do 130 metrů (z celkového počtu 200 kilometrů chodeb), pod zemí ovšem funguje také speciální "sanatorium", určené především lidem s kožními a dýchacími problémy.

Podzemní vzduch totiž neobsahuje znečištění či alergeny a je naopak bohatý na mikroskopické části soli. Ozdravná kúra probíhá zvláštním způsobem: zájemci o tuto terapii přichází do podzemí přespávat, a to ideálně každý den po dobu dvou až tří týdnů. Pro tento účel je v hloubce 135 metrů pod zemí vedle restaurace vybudován také malý "penzion" se zhruba 20 lůžky. Cena za jednu noc činí 750 korun.

Židovská čtvrť

Centrem židovské kultury v Krakově je čtvrť Kazimierz, bludiště ulic s magickou atmosférou, která byla od středověku po staletí domovem největší židovské komunity v Evropě. Před válkou, kdy se centrem polských Židů stala Varšava, jich zde žily desetitisíce. Po odsunu a vyvraždění v nacistických táborech však zůstala čtvrť opuštěná; domy i synagogy se pomalu rozpadaly a nikdo už nevěřil v jejich záchranu.

Situace se změnila po roce 1990, kdy místo s uhrančivou atmosférou začalo přitahovat umělce, galeristy a intelektuály. Zásadní zlom přišel v roce 1993, kdy zde režisér Steven Spielberg natočil Schindlerův seznam. Ten Kazimierz proslavil po celém světě. Zájem o bizarní čtvrť vzrostl, v opravených židovských domech byla otevřena řada muzeí, galerií, kaváren, zajímavých restaurací i hotelů. Z Kazimierze se stalo alternativní centrum města.

Od roku 1990 se zde také na přelomu června a července pravidelně koná slavný Festival židovské kultury, během něhož se v uličkách Kazimierze uskuteční desítky uměleckých happeningů, koncertů židovské hudby či nejrůznějších výstav.

Další oblíbenou atrakcí je červnová noc synagog, kdy jsou všechny synagogy přístupné návštěvníkům a probíhá v nich kulturní program. Nejcennější synagogou je Stará synagoga, jež byla podle historiků postavena Židy, kteří uprchli z Prahy po brutálním pogromu v roce 1389, během něhož zemřelo v pražském Židovském Městě na dva tisíce lidí. Původně gotická synagoga byla přestavěna v době renesance a dnes je v ní muzeum zasvěcené historii a kultuře krakovských Židů.

Schindlerova fabrika

Na okraji města v Lipové ulici stále stojí slavná továrna Oskara Schindlera, jehož příběh inspiroval režiséra Stevena Spielberga. Schindler v ní zachránil přes tisíc Židů, kteří by jinak skončili ve vyhlazovacích táborech.

V roce 2010 byla v prostorech továrny otevřena unikátní expozice "Krakov v době nacistické okupace" dokumentující život města v době druhé světové války, a to od zatýkání profesorů starobylé Jagellonské univerzity až po založení krakovského ghetta a postupnou likvidaci 70 tisíc krakovských Židů.

V areálu továrny bylo nedávno rovněž otevřeno Muzeum současného umění, které se zaměřuje na mapování nových uměleckých trendů a patří mezi nejprestižnější galerie v celém Polsku.

Tragický let prezidenta

Hlavní náměstí zvané Rynek patří k největším náměstím v Evropě a zdobí ho několik nádherných staveb - radnice, chrám sv. Marie (na jednu z jeho věží lze vystoupat a užít si odtud krásný výhled na město) či městská věž. Druhým klenotem historického centra Krakova je hrad Wawel s katedrálou, v níž je pohřbena většina polských králů a dalších slavných osobností, jako je například tvůrce moderního Polska maršál Józef Pilsudski.

V roce 2010 byl do tamní hrobky po tragické nehodě vládního speciálu u Smolenska pohřben také tehdejší polský prezident Lech Kaczyński se svojí manželkou Marií.

Související