Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Svůj život se Pavel Zacha starší rozhodl podřídit sportovní kariéře svého nejmladšího potomka ještě předtím, než se dítě v roce 1997 narodilo. Vše včetně práce přizpůsobil tomu, aby hned po narození syna měl čas se mu naplno věnovat.

Už v šesti měsících tak malý Pavel cvičil na žebřinách nebo hrazdě; ve třech letech bruslil, plaval, jezdil na kole. "Do šesti let jsme dokázali vybudovat univerzální pohybový základ," řekl Hospodářským novinám Zacha starší. Pak přišel čas začít trénovat hokej, a to se stejným zápalem.

Po 18 letech dřiny se Zacha junior v červnu umístil na šesté příčce draftu kanadsko‑americké NHL. Do mužstva si jej vybrali New Jersey Devils, Zacha by se v nejlepší hokejové soutěži světa rád prosadil hned první rok. Našlápnuto má dobře.

Podobně obětavý přístup ke kariéře dítěte – jen o několik let dříve – zvolil i otec dalšího sportovního talentu, fotbalisty Nicolase Šumského. Syn Viktora Šumského sice s fotbalem začal "až" v šesti letech, pak ale následoval vývoj, který změnil život celé rodině. Už v Nicolasových 11 letech se rodina sbalila a přestěhovala za fotbalovým dobrodružstvím do Francie, kde mladý záložník nastoupil do akademie v Caen. "Vyměnit relativní klid za nejistotu není pro rodinu ideální. V Čechách jsme měli příbuzné, kamarády i práci. Kdybych se ale dnes měl rozhodovat znovu, odešli bychom ještě o rok dříve," vzpomínal v rozhovoru pro Deník Viktor Šumský.

Francii vystřídala Argentina a nakonec přišel pokus prosadit se v české lize. Když Šumský v roce 2011 podepsal první profi smlouvu s Bohemians 1905, byly noviny plné chvály na supertalentovaného hráče. Jenže mladík se ani v průměrném klubu neprosadil; za dvě sezony odehrál jen 19 zápasů.

V roce 2013 dostala jeho kariéra tvrdou ránu: autonehodu, při níž ve voze řízeném Šumským zemřela jeho přítelkyně. Od té doby se sebevědomím překypující mladík stáhl do ústraní a jeho současné angažmá ve skotském Hamilton Academical je daleko za původními plány. Jeho snem byla Barcelona.

Zatímco Zachův příběh pokračuje podle plánů, osud Šumského ukazuje, že ani talent a maximální nasazení celé rodiny při budování sportovní kariéry dítěte nemusí stačit ke splnění ambiciózních cílů. Důvodů přitom může být více: mnoho dětí nezvládne pubertu, další přechod od juniorů k dospělým, některé jen nemají dostatečné předpoklady.

Rodiče, kteří si prostřednictvím svého potomka chtějí splnit vlastní neuskutečněné sny nebo kteří vidí ve sportu příležitost ke zbohatnutí, by proto podle odborníků měli krotit svá očekávání. Šance vychovat špičkového, štědře placeného sportovce totiž není valná. "Procento mladých talentů, kteří se nakonec sportem jsou schopni finančně zajistit, je velmi malé. U fotbalistů odhaduji maximálně pět procent," varuje před nereálnými cíli spolumajitel agentury Sport Invest Viktor Kolář.

Dá se tedy odhadnout, zda investice do sportovní kariéry dítěte dává smysl? A pokud už se rozhodnete, že své dítě dostanete na dráhu profesionálního sportu, která disciplína nabízí nejlepší kariérní příležitosti?

obalka Ekonom 2015 36Týdeník Ekonom vybral dvacítku nejpopulárnějších sportů, u nichž zhodotil dvě hlediska. Jaká je v daném oboru v Česku konkurence a jaký je potenciální výdělek, kterého mohou profesionálové dosáhnout.

Výsledný přehled "nejvýnosnějších" sportů najdete v aktuálním čísle Ekonomu. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.