Ekonomický růst by podle Pavla Mertlíka, ekonoma a ministra financí z dob vlády Miloše Zemana, měl nějakou dobu vydržet. Je proto podle něj ideální čas k tomu, aby Česká republika do tří let, po vzoru stabilně rostoucího Švédska, měla vyrovnaný státní rozpočet.

Jedním z podpůrných důvodů je přitom obava z přehřátí ekonomiky, protože - jak uvedl pro týdeník Ekonom - když ČNB uvolnila měnovou politiku, měl by státní rozpočet začít přibrzďovat.

K vyrovnání deficitu ve financích státu, které by mělo být sociálně ohleduplné, by měly pomoci také vyšší daně. Míra celkového zdanění, složená daňová kvóta, je totiž v Česku o poznání nižší než ve většině sousedních zemí a zejména v Německu.

Ozvěnou jeho slov je obdobné tvrzení sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky, kterému Mertlík radí v oblasti průmyslu a financí. Premiér takové kroky, tedy zvýšení objemu daní asi o dva procentní body, odkládá na pozdější dobu. Čeká, zda se ukáže, že sliby ministra financí Andreje Babiše o lepším výběru daní nezůstanou jen na papíře.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Na rozdíl od většiny ostatních českých ekonomů Mertlík nespatřuje bariéru domácího růstu v přehnané regulaci a byrokratizaci, což podle liberálů podvazuje soukromou iniciativu. "Státní správa funguje vcelku slušně a když poměry srovnáme s evropským průměrem, jsme přece jen pružnější," prohlásil naopak Mertlík.

Překážky růstu vidí podobně jako kdysi ekonom John M. Keynes, jehož se dovolává, v nedostatečné poptávce a příliš opatrném postoji investorů. Nebo v restriktivní hospodářské politice, kterou dřívější vlády předávkovaly.

To se sice už zlepšilo, přesto je dál co zlepšovat. Za úvahu podle něj stojí například zpružnění trhu práce po vzoru Dánska nebo Švédska, kde je možné zaměstnance propustit bez udání důvodů z hodiny na hodinu. To stát kompenzuje zvýšením pomoci nezaměstnaným. 

Problém vidí i v podfinancování veřejného sektoru, do kterého jde v porovnání s výší HDP stále méně peněz než ve vyspělých státech. To se dalo omlouvat, tvrdí Mertlík, dědictvím minulosti a hospodářským zaostáváním v devadesátých letech minulého století a snad až do počátku minulé dekády. Nikoliv ale v dnešní situaci, kdy je Česko plně integrováno do Evropské unie.

Zadlužení řady evropských zemí pokládá za druhotný faktor, prioritní zůstává ekonomické zaostávání. Jednotlivé státy Evropské unie proto musí zavádět neustálé reformy, kterými si budou udržovat konkurenceschopnost. Vzorem je Německo, které bylo před patnácti lety pokládáno za nemocného muže kontinentu a dnes je jeho tahounem, protože přikročilo k úpravám pracovního trhu a důchodového systému.

"Nezodpovědná vláda je základem neúspěchu. Naopak stabilní vláda, která řeší problémy, je jediný faktor, který může ekonomice dlouhodobě pomoci," řekl Mertlík pro týdeník Ekonom.

obalka Ekonom 2015 35 520

Proč je lepší zvyšovat daně než omezovat sociální výdaje?

Kde vidí Mertlík, který je rektorem Škody Auto Vysoké školy, problém v současném školství?

Odpověď najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu,iPhonu a tabletu Samsung.

Související