Ruské úřady prý chtějí tento týden upozornit na možnost zákazu dovozu květin z Nizozemska a dalších rostlinných výrobků ze sedmi zemí Evropské unie, mezi nimiž je i Česká republika.

Informovala o tom agentura Ria Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj v ruské veterinární a fytosanitární službě. O jaké rostlinné výrobky ale jde, Ria Novosti neuvádí.

V souvislosti s přibýváním případů výskytu nebezpečných organismů dostanou prý dotčené státy dopis s varováním. Kromě Česka jde také o Slovensko, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Německo a Itálii.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu. Moska tak reagovala na prodloužení sankcí Evropské unie, uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a ruské roli v ukrajinském konfliktu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor v pondělí oznámila, že vybídla organizaci Evropské unie pro ochranu rostlin, aby přezkoumala osvědčení týkající se vývozu nizozemských květin do Ruska. Rosselchoznadzor má podle médií obavy z organismů umístěných do karantény.

Krok by podle AP mohl zhoršit napětí mezi oběma zeměmi, které jsou ve sporu kvůli vyšetřování katastrofy malajsijského boeingu z letu MH17, který se před rokem zřítil na východě Ukrajiny, na místě bojů mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami.