V Českých Budějovicích by prý chtěl žít každý, říká jeden už zlidovělý bonmot Divadla Járy Cimrmana. Není to ale úplně pravda, existuje totiž celá řada míst v republice, kde se lidem žije mnohem lépe. Praha, ale i třeba Tachovsko, Tábor a okolí, Kolín nebo sever Plzně, to jsou oblasti, kde Čechům po uhrazení základních nákladů na "živobytí" zůstane z výplaty nejvíce.

Týdeník Ekonom porovnal měsíční výdaje a příjmy ve všech bývalých českých okresech. Kromě výdajů na základní potraviny se zaměřil také na platby za energie, nájmy, vodné a stočné, pohonné hmoty nebo správní poplatky obcím. Vycházel z průměrných či obvyklých cen v daném regionu.

Ve kterých oblastech České republiky stojí život nejvíc? Kde se dá naopak přežít s málem? Kam jít za tučným výdělkem a kde naopak nejsou pracovní místa?

Nejlacinější je Karvinsko...

Jako oblast s nejnižšími měsíčními výdaji vychází z porovnání týdeníku Ekonom Karvinsko. Životní náklady člověka vyjdou v našem modelu na 12 225 korun měsíčně. K prvenství napomáhá zejména laciné bydlení. Modelový byt 2+kk o rozloze 50m2, který jsme v našem porovnání použili, měsíčně vyjde na 5000 korun. Díky tamní průmyslové výrobě jsou v některých oblastech Karvinska nízké i ceny tepla. Začínají už na 54 korunách za gigajoule. Při průměrné spotřebě 30 GJ za rok tak měsíční náklady na teplo vyjdou na 135 korun, což je zhruba desetina republikového průměru.

Průměrná čistá měsíční mzda na Karvinsku podle portálu Platy.cz, který jako jediný sleduje výši platů v jednotlivých okresech, činí 17 150 korun. Znamená to, že po pokrytí základních výdajů zbude v rodinném rozpočtu každý měsíc téměř pět tisíc korun. Z tohoto pohledu patří Karviná a okolní obce do druhé nejvyšší úrovně.

Druhá pozice z hlediska výše měsíčních výdajů patří Náchodsku, kde člověk za "žití" v modelovém příkladu Ekonomu zaplatí v průměru 13 101 korun. Stejně jako v případě Karvinska zde hraje nejvýznamnější roli bydlení. Průměrné nájemné přijde taktéž na 5000 korun. Ještě nižší jsou zde ceny potravin, za totožné měsíční nákupy obyvatelé zaplatí 1450 korun měsíčně. Vyšší jsou ale náklady na tepelnou energii. Domácnosti, které jsou napojeny na teplárny, přijdou účty za teplo v přepočtu na 1126 korun za měsíc. Průměrná mzda je ale více než o 1500 korun vyšší než v případě Karvinska. Po odečtení všech nutných výdajů lidem na účtu zbývá zhruba 5632 korun.

Třetí nejnižší výdaje pak mají obyvatelé Děčínska. Každý měsíc za potraviny, energie, pohonné hmoty a služby podle propočtu Ekonomu utratí 13 116 korun. Obyvatelé opět těží zejména z nízkých nákladů na bydlení. Nájemné dvoupokojového bytu přijde stejně jako v obou předchozích případech v průměru na 5000 korun. Vysoko se ale drží ceny vodného a stočného, blíží se 100 korunám za kubík, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem. Z nejlevnějších není ani tepelná energie, náklady v tomto okrese začínají na 726 korunách za měsíc. Průměrná čistá mzda na Děčínsku se pohybuje okolo 18 054 korun. Běžnému obyvateli tudíž měsíčně z výplaty zbude 4937 korun.

Pětici nejlacinějších okresů pak v modelu Ekonomu doplňuje s výdaji ve výši 13 117 korun, respektive 13 561 korun Bruntálsko a Mostecko. Do desítky okresů, kde se žije za levno, pak patří ještě Jičín a okolí, Sokolovsko, Tachovsko, Teplicko a Opava.

...nejdražší pak Praha

Nejvíce peněz k životu potřebují obyvatelé Prahy. Bydlení, energie, potraviny a další nezbytné položky měsíčně "spolknou" v průměru 20 320 korun. Z toho téměř 65 procent tvoří nájemné. Ostatní položky dosahují spíše republikového průměru. Příliš nad průměrem si nestojí ani ceny vodného a stočného nebo energií. Výrazné rozdíly mezi jednotlivými obyvateli jsou ale v cenách tepla. Podle typu zdroje spotřebitelé mohou měsíčně zaplatit jen 198 korun, ale i téměř tři tisíce.

Díky nejvyšším mzdám, které se v průměru podle portálu Platy.cz pohybují okolo 26 938 korun čistého, patří Praha k oblastem s nejvyšším přebytkem rodinného rozpočtu: po úhradě nezbytných výdajů lidem z výplaty v průměru zůstane 6600 korun.

Druhým nejdražším okresem co do měsíčních výdajů je Mladá Boleslav, a to opět zejména kvůli výši nájmů. Za pronájem bytu 2+kk se v této oblasti platí 11 tisíc korun. O něco málo dražší než v Praze jsou ceny potravin. Vyšší než v Praze jsou i ceny vodného a stočného, místní vodárny si účtují skoro 90 korun za kubík. Za teplo pak lidé zaplatí od 877 do 1754 korun za měsíc.

Průměrná čistá měsíční mzda na Mladoboleslavsku činí 22 931 korun. Podle porovnání Ekonomu tamním obyvatelům měsíčně zbude 3880 korun, což je zhruba republikový průměr.

Třetí nejdražší živobytí mají obyvatelé okresu Praha-západ, tedy obcí, jako jsou například Roztoky, Černošice, Dobřichovice, Jílové nebo Mníšek pod Brdy. Každý měsíc v modelovém příkladu týdeníku Ekonom vydají nejméně 18 940 korun. Ceny nájmů již nejsou tak vysoké jako v Praze. Obdobné jako v Praze a okolí jsou pak ceny potravin, vodné a stočné nebo energie. Obyvatelé bytů zde ale platí více za teplo. Měsíční náklady se pohybují v rozmezí 1360 až 1570 korun za měsíc.

Průměrný pracovník si v Praze-západ přijde na 21 764 korun čistého za měsíc. Znamená to tedy, že mu z výplaty zbyde po zaplacení hlavních výdajů 3830 korun.

Mezi další dražší oblasti se pak řadí s výdaji okolo 17 933 korun Praha-východ, se 17 092 korunami Brno-město a se 16 669 korunami Břeclav. Desítku okresů s nejvyššími výdaji doplňují Berounsko, Karlovy Vary a okolí, Domažlicko a Litoměřicko.

Nejhůř platí zaměstnance na Jesenicku

Vedle Prahy a okolí a Mladé Boleslavi si lidé podle portálu Platy.cz nejvíce vydělají v Brně. Měsíčně dostávají 21 566 korun čistého. O něco více, 21 142 korun, mají podle portálu Platy.cz pravidelně na svých účtech zaměstnanci z Berounska. Sedmou příčku podle výše mezd překvapivě obsazuje s 20 936 korunami Tachovsko. Desítku nejštědřejších okresů doplňuje s 20 936 korunami Plzeň-město, s 20 670 korunami Kolín a konečně s 20 462 korunami Tábor.

Na druhém konci tabulky se drží okres Jeseník, kde se průměrná čistá mzda pohybuje okolo 14 741 korun. O 1000 korun víc dostávají zaměstnanci na Bruntálsku. Mezi okresy s nižší čistou mzdou patří také Karvinsko, Znojemsko, Prachaticko, Semilsko, Šumpersko, Hodonínsko nebo Vyškovsko. Průměrná měsíční mzda se zde pohybuje mezi 17 a 18 tisíci korunami.

Tachov, to je ráj

Pokud bychom porovnali jednotlivé okresy podle toho, kolik lidem zbývá po zaplacení všech nezbytných potřeb a služeb, nežije se lidem překvapivě nejlépe v Praze, ale na Tachovsku. Podle porovnání týdeníku Ekonom jim pro další útraty zbývá 7189 korun. Následuje s 6618 korunami již zmíněná Praha, v závěsu se drží s 6239 korunami Kolín a s 6032 korunami Tábor.

Špatně se nemají ani lidé v okrese Plzeň-sever, kde jim z výplaty zbývá 5842 korun, o něco méně mají na další útraty k dispozici lidé na Strakonicku, z výplaty jim zbude 5646 korun. Následuje s 5632 korunami Náchodsko a s 5628 korunami Jablonec nad Nisou. Desítku nejštědřejších okresů doplňuje Chomutovsko (5056 Kč) a Novojičínsko (5000 Kč).

Nejméně si mohou po zaplacení základních výdajů dovolit lidé na Jesenicku. Okres s nejnižšími mzdami ponechává lidem na další útraty pouze 769 korun. Příliš "vyskakovat" si lidé nemohou ani na Karlovarsku, kde jim z výplaty průměrně zbývá 1412 korun. Více než 2000 korun nejsou schopni z měsíční mzdy uspořit také obyvatelé Prachaticka, Břeclavska, Hodonínska nebo Frýdecko-Místecka.

Bydlení, dvě třetiny výdajů

A za co lidé nejvíce platí? Pro čtvrtinu Čechů, kteří nemají vlastní byt, je to jednoznačně nájemné. Pro představu, v případě Prahy je to 64 procent celkových výdajů, v případě nejlacinější Karviné 41 procent. Praha je vysoko nad republikovým průměrem. Blíží se jí ještě Mladá Boleslav a Praha-západ. Vyšší než průměrné je pak nájemní bydlení v centru Brna.

Vysoké nájemné platí lidé také například v Hodoníně nebo na Břeclavsku. Kolem osmi tisíc korun měsíčně se pohybují ceny nájmů také v Berouně, Mělníku, Písku, Domažlicích, Karlových Varech, Litoměřicích nebo Uherském Hradišti. Naopak nejnižší ceny nájmů (kolem 5000 Kč) jsou kromě Karviné, Náchodska a Děčínska také například v Tachově, Sokolově, Teplicích, Jablonci nad Nisou, Bruntále nebo Jeseníku.

Další a často velmi nákladnou položkou v rodinném rozpočtu je teplo. Měsíční výdaje se přitom mohou i v rámci jednoho okresu lišit až o tisíce korun měsíčně. Záleží totiž na tom, k jakému zdroji je domácnost připojena. Nejlacinější dodávky jsou přímo z elektráren. Jak již bylo uvedeno, vůbec nejlevnější - 54 korun za gigajoul - je teplo v Karviné. Za nízké ceny v řádu desetikorun mají možnost teplo odebírat také některé domácnosti na Olomoucku a v Praze.

Ovšem právě Praha se může zároveň setkat i s cenami nejvyššími. Některé teplárny si dokonce účtují až 1200 korun za gigajoul. Průměrné měsíční výdaje se tak blíží výši 3000 korun. Drahé teplo je také v některých částech okresu Český Krumlov, zde lidé mohou platit až 2550 korun za měsíc. Více než 2500 korun stojí teplo i v některých částech Litoměřicka.

Výrazné rozdíly mezi jednotlivými okresy jsou také ve výdajích za vodné a stočné. Hlavním důvodem jsou značně odlišné podmínky, které mají vodárenské společnosti pro zásobování vodou. Nejvíce za vodu v současné době platí obyvatelé Táborska, a to 106 korun za kubík. Při průměrné denní spotřebě 90 litrů zaplatí obyvatel některé z obcí na Táborsku asi 300 korun za měsíc. Jen o několik korun méně platí lidé prakticky ve všech okresech Ústeckého kraje. Ceny vodného a stočného se zde rovněž blíží 100 korunám za metr krychlový. Vysoké vodné a stočné je také na Berounsku a Rokycansku.

Nejlevnější je naopak voda na Pelhřimovsku. Metr krychlový přijde na 65 korun. K levnějším oblastem patří také Jindřichohradecko, Tachovsko a Karlovarsko. Relativně nízké ceny jsou také na Trutnovsku a Náchodsku. Podíl vodného a stočného na celkových výdajích tak dosahuje pouze několika málo procent.

Potraviny: dražší než Praha je Chrudimsko

Asi nejběžnější rodinné výdaje jsou nákupy základních potravin. Nákupní košík, který týdeník Ekonom sestavil ze základních potravin, vychází nejlevněji v okresech Královéhradeckého kraje, kde lidé v modelovém příkladu Ekonomu za základní potraviny utratí zhruba 1450 korun. Pod 1500 korun je možné nakoupit také na Domažlicku, Klatovsku, Plzeňsku a Tachovsku, a to v průměru za 1477 korun. Pod tuto hranici se vejdou ještě okresy Ústeckého kraje, kde měsíční nákupy potravin stojí asi 1494 korun, okresy Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Překvapivě nejdražší potraviny nejsou v Praze, ale na Chrudimsku, Pardubicku a Svitavsku. Základní měsíční nákupy potravin zde stojí v průměru 1531 korun. Dražší než Praha je také Havlíčkobrodsko nebo Jihlavsko, kde spotřebitelé za čtyři měsíční nákupy základních potravin dají 1522 korun. Více než v Praze se za potraviny platí také v ostatních okresech Středočeského kraje. Zatímco v hlavním městě přijdou základní měsíční nákupy na 1509 korun, v ostatních okolních okresech je to v průměru 1517 korun.

Energie, ušetřit jde pětina výdajů

Významnou položku rodinných rozpočtů tvoří energie. Pokud bychom předpokládali, že zákazník zatím nepřikročil ke změně dodavatele a odebírá elektřinu od hlavního distributora ve svém regionu, platí za elektřinu nejvíce obyvatelé okresů Jihomoravského a Zlínského kraje. Měsíčně elektřina od skupiny E.ON ve vzorovém výpočtu týdeníku Ekonom, který vycházel z roční spotřeby 4000 kWh, vyjde na 1583 korun.

V případě zemního plynu jsou na tom téměř všichni odběratelé, kterým stále dodává dominantní RWE (všechny kraje kromě Jihočeského), přibližně stejně. V přepočtu je vyjde plyn při roční spotřebě 7000 kWh na 1033 korun za měsíc.

Takovéto částky ale zákazníci nutně platit nemusí, na trhu si mohou vybrat z desítek jiných dodavatelů, kteří dokážou snížit účty o stovky až tisíce korun. Podle odborníků je možné nezávisle na regionu, ve kterém spotřebitel bydlí, uspořit až pětinu nákladů na elektřině a téměř 30 procent na zemním plynu.

Co se týče pohonných hmot, tak nejvíce za ně zaplatí obyvatelé obcí na Tachovsku. Benzin zde podle statistiky CCS stojí 35,12 Kč/litr, litr nafty pak dokonce 35,24 koruny.

Druhé nejvyšší ceny benzinu jsou v současné době na Rokycansku, za litr benzinu dají obyvatelé 34,47 koruny. Následuje Benešovsko s 34,02 koruny. Nejnižší ceny benzinu jsou naopak na Náchodsku, kde litr přijde na 32,42 koruny. Druhý nejlevnější okres je hned sousední Jičínsko, kde lze natankovat za 32,48 koruny. Za 32,50 koruny je možné pořídit litr benzinu na Jindřichohradecku.


null



Související