Podle návrhu by lidé platili povinné ručení zálohově podobně jako třeba při platbách za plyn či elektřinu. Po skončení ročního období by obdrželi vyúčtování rozdílu mezi přijatými a vyplacenými platbami z povinného ručení všech klientů. Pokud by marže pojišťovny překročila 20 procent z částky veškerého zaplaceného pojistného, dostali by lidé část peněz zpět.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o povinné pojištění, kdy spotřebitel nemá možnost volby, zda takovou smlouvu uzavřít a může si pouze vybírat mezi pojišťovnami, tak se domníváme, že by marže u povinného ručení rozhodně neměla překračovat průměrné marže u jiných typů pojištění,“ uvedl senátor Libor Michálek.

Důvodem k regulaci má být mimo jiné to, že se marže u povinného ručení minulý rok prudce zvýšily až o deset procent. Zatímco v letech 2011 až 2013 se pohybovaly v rozpětí 16 – 18 %, v loňském roce to bylo téměř 27 %, což je paradoxně více než u některých typů dobrovolného pojištění.

„Pojišťovny zdůvodňovaly tento skok tak, že s novým občanským zákoníkem jim narostou pojistná plnění. To se ale v žádném případě nestalo,“ dodal Michálek.

Senát se bude návrhem zabývat tuto středu. Podle autorů by mohlo být jeho prosazování jednodušší než u nedávno projednávaného návrhu poslance Šincla na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Ten se kvůli předpisu dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem.

Související