Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tip

Každý by měl ochutnat slavný balkánský bílý dort z pečených žloutků, lehčí alternativou pro horké dny je citronová zmrzlina.

Z nabídky

Carpaccio z chobotnice   225 korun

Mezzi paccheri z Gragnana s kalamáry, tygřími krevetami a cherry rajčátky     225 korun

Grilovaná chobotnice s cherry rajčátky a rukolou     350 korun

Per Te znamená "Pro Tebe" a právě s tímto mottem otevřela své brány již před třemi lety tato sympatická vinohradská mediteránská restaurace. K poctivému kuchařskému řemeslu totiž přidává také příjemný a profesionální servis, neboť majitel podniku je většinu času "na place", což je znát na první pohled. Šéfkuchař se při tvorbě menu inspiruje v různých středomořských oblastech, hlavní roli však hraje balkánská a italská kuchyně. A také výhradně čerstvé suroviny, od sezonních produktů, jako je chřest či lišky, až po čerstvé ryby a plody moře.

Studená pečená paprika

Z bohaté nabídky předkrmů máme dva favority. Tím prvním je šťavnatá pečená paprika, podávaná studená s olivovým olejem, pálivým česnekem a balkánským sýrem. Příjemně osvěžující jídlo do letních veder. Stejně jako carpaccio z chobotnice s lahodným a křehkým masem, které se snad nikdy nepřejí. Alespoň ne v této podobě. A zajímavé jsou také mušle sv. Jakuba připravené na másle a šafránu, opět velmi jemné a delikátní variace.

Do Per Te se chodí především na ryby, které jsou vystavené na ledu u vchodu do restaurace. Šéfkuchař rád pracuje s kambalou, oblíbená je pražma či mořský vlk, které jsou připravené jednoduše na grilu. Asi největším hitem podniku je znamenitá grilovaná chobotnice s cherry rajčátky a rukolou. Uvnitř krásně měkká, na povrchu příjemně křupavá. Perfektní úprava.

Pasta s 500 let dlouhou tradicí

Šéfkuchař boduje také s pečeným masem, především jehněčí podávané s drobnými brambůrky grenaille na rozmarýnu je skvostné. Maso je šťavnaté a přitom se rozpadá na jazyku. Samotnou kategorií je pasta, ať už čerstvě připravená, třeba tagliatelle s hříbky, nebo slavná pasta di Gragnano, tedy ručně vyráběné těstoviny z malé vesničky nedaleko Neapole, které se stejným způsobem připravují už déle než 500 let.

Doporučit můžeme povedenou verzi s tygřími krevetami a kalamáry, stejně jako mísu grilovaných ryb, kalamárů, krevet a kousků chobotnice, která váží přes kilogram a je určena pro dva. V Per Te zaujme také netradiční polední menu, třeba řecký salát s pečenou paprikou či špíz se šťouchanými brambory. V suterénu restaurace jsou velké prostory vhodné pro nejrůznější oslavy či večírky, samotná restaurace má dvě místnosti, z nichž jedna je kuřácká a druhá nekuřácká.

Jak teče život

Na vinné kartě je bohaté zastoupení špičkových balkánských vín. Za zkoušku stojí některé z vín Zvonka Bogdana, slavného srbského hudebníka, který má vinařství jako velký koníček. Z bílých vín doporučíme třeba jeho excelentní Sauvignon, který je harmonický a krásně ladí se středomořskou kuchyní.

Ještě o fous lepší je cuvée Tamburaša, elegantní víno s lehkou vůní broskví a výraznou mineralitou, které patří k nejlepším srbským vínům. Z červených vín stojí za ochutnání víno s poněkud zvláštním názvem "Život teče", opět se jedná o cuvée s intenzivní rubínovou barvou, vůní zralých ostružin a vyváženou, lehce kořeněnou chutí.

Podívejte se, jak šéfkuchař Per Te připravuje křupavé kukuřičné kuře s bramborovou kaší a omáčkou z lišek:

Recept na šťavnaté kuře s bramborovou kaší

Nejlepším vínem od Zvonko Bogdana je ovšem jeho prémiové Cuvée No. 1, které zraje dva roky v nových dubových sudech, má krásnou vůni s nádechem borůvek a lesního ovoce a překvapí svou výjimečně komplexní chutí. O mimořádnosti tohoto vína svědčí také skutečnost, že se stalo nejlepším červeným cuvée pro rok 2014 na prestižní soutěži Prague Wine Trophy, a porazilo tak třeba oblíbená a mnohem slavnější vína z Bordeaux.   

Rozhovor se šéfkuchařem: Robert Dudok

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Nejraději mám sezonní suroviny, jako je chřest, lišky či další houby. Jsou k mání jenom krátce, a proto je vaření z nich vzácné. A pak mám také rád polozapomenuté věci, třeba jarní cibulku, která chutná skvěle.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Když jsem byl se svou manželkou na dovolené nedaleko Barcelony, chodili jsme na čerstvé ryby, které byly připravené co nejjednodušším způsobem, díky čemuž vynikla jejich lahodná chuť.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Rád chodím do restaurací, kde znám šéfkuchaře a kde si od něj nechám něco doporučit.

Související