„Považuji to za další velký úspěch našeho rezortu, že potřebný, a přitom bohužel tak dlouho oddalovaný projekt má konečně reálnou šanci být uveden do provozu,“ uvedl ministr Robert Pelikán.

Do záměru financování projektu elektronických náramků muselo ministerstvo spravedlnosti zapracovat připomínky resortu financí. „Byla to těžká diskuse a Ministerstvo spravedlnosti muselo všechny své požadavky podrobně vysvětlit a obhájit. Nakonec ovšem oba rezorty nalezly shodu,“ řekl Vladimír Zimmel, náměstek sekce trestní politiky ministerstva spravedlnosti.

Schválený záměr počítá mj. se zavedením poplatku 50 korun za každý den využívání elektronického systému. Již dnes platí stejnou částku odsouzení do domácího vězení k úhradě nákladů spojených právě s tímto druhem výkonu trestu.

Současná legislativa umožňuje použití elektronických náramků pouze u odsouzených k trestu domácího vězení a u osob podmíněně propuštěných s povinností zdržovat se doma. V současnosti ale poslanci projednávají změnu trestního zákoníku, která by umožnila jejich využití také v některých případech namísto vzetí do vazby.

Kromě toho existuje při ministerstvu spravedlnosti pracovní skupina EMSON, která plánuje použití náramků také pro ochranu obětí a svědků trestných činů nebo při vykázání násilníků z obydlí. Uplatnit by se mohly také při kontrole zákazu vstupu na sportovní akce nebo zaměstnávání vězňů.

Ministerstvo spravedlnosti chce během několika týdnů vypsat výběrové řízení na dodavatele technologie elektronických náramků a zahájilo také kroky k výstavbě monitorovacího centra.

Související