Vlády občas potřebují restrukturalizovat své dluhy. Jinak může dojít k ohrožení ekonomické a politické stability země. Za neexistence mezinárodního právního řádu pro řešení suverénních platebních neschopností ale svět za takové restrukturalizace platí vyšší cenu, než by měl. Výsledkem je špatně fungující trh se suverénními dluhy, poznamenaný zbytečnými sváry a prostoji při řešení nastalých problémů.
To se nám připomíná zas a znovu. V Argentině celou restrukturalizaci dluhu, se kterou dobrovolně souhlasila drtivá většina věřitelů země, ohrozily boje úřadů s nevelkým počtem "investorů" (s takzvanými supími fondy). V Řecku je většina "záchranných" fondů v dočasných "asistenčních" programech alokována na splátky stávajícím věřitelům, kdežto země samotná je tlačena do politik fiskální přísnosti, které významně přispěly k 25procentnímu poklesu HDP a zhoršily situaci tamních obyvatel. Ukrajinu tíseň vyplývající ze suverénního zadlužení ohrožuje enormními důsledky.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.