Většinou se domníváme, že dokud neuzavřeme písemnou smlouvu se svým smluvním partnerem, tak se vlastně nic neděje, a pokud se rozhodneme obchod neuzavřít, můžeme od stolu odejít s čistým štítem a bez "ztráty kytičky". Opak je však pravdou.

Nový občanský zákoník výslovně zakotvil koncept tzv. předsmluvní odpovědnosti. Ten v podstatě znamená, že pokud smluvní strany dospějí při vyjednávání smlouvy do fáze, že se její uzavření zdá vysoce pravděpodobné, a tudíž strany mohou důvodně očekávat, že k uzavření smlouvy dojde, ale následně se jedna strana bez spravedlivého důvodu rozhodne od uzavření smlouvy odstoupit, pak taková strana bude povinna nahradit škodu tím vzniklou. Škodu však hradí nanejvýš v rozsahu odpovídajícím ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.