Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tip

Mezi dezerty kraluje citronový cheesecake, ale fajnšmekři musejí ochutnat domácí tyčinku Mars v pivním těstě.

Z nabídky

Tmavá treska v pivním těstíčku podávaná s domácími hranolky a hráškovým pyré   195 korun

Grilované tygří krevety s harissou a máslovou brioškou servírované na pánvi    290 korun

Kuřecí stehna tandoori masala    135 korun

Zatímco italská, thajská či americká fastfoodová kuchyně zažívala v Česku v posledních 20 letech bohaté žně, britská klasika u nás dlouho chyběla. To napravilo až půvabné bistro Fish & chips, sesterský podnik luxusního Oyster baru, které nabídlo smaženou rybu připravenou z prvotřídních surovin a brzy se zařadilo mezi oblíbené zastávky v Dlouhé ulici, která přitahuje stále více milovníků kvalitní gastronomie.

Ocet a noviny

Kulinárním pilířem podniku jsou samozřejmě smažené ryby s hranolky, přičemž si hosté mohou vybrat ze tří druhů ryb (vedle tmavé tresky je k dispozici také halibut či hejk), dvou druhů těstíčka (pivní nebo bylinkové) a několika druhů majonéz či omáček. Zvláště citronová či česneková majonéza patří mezi místní poklady. Navíc je ryba s domácími hranolky půvabně servírovaná na hygienicky nezávadném "novinovém" papíře, prostě tak, jak se to dělávalo v Anglii. A nechybí ani sladový ocet, kterým si Britové s oblibou dochucují hranolky. Pokud hosté chtějí, připraví jim kuchař všechny ryby také bez těstíčka na grilu, ale taková úprava v tomto podniku ztrácí své kouzlo.

Krevety pečené s harissou

Na menu Fish & chips nechybí ani několik dalších zajímavostí. Jednou z nich je chowder, silný vývar z ryb a plodů moře (ideálně z krabích krunýřů), který potěší svou tradiční, výrazně rybí chutí i velmi hutnou podobou. Povedené jsou také nejrůznější variace plodů moře a tygřích krevet, ať už jsou to kalamáry v těstíčku či tygří krevety v tempuře. Při poslední návštěvě nás potěšily tygří krevety pečené na pánvi s pikantní tuniskou pastou harissou, která celému jídlu dodala fantastický šmrnc. A dokonale fungovala také kombinace s lehce nasládlou máslovou brioškou. Další klíčovou položkou na menu jsou vynikající kreativní burgery, ať už je to jemný rybí burger, či chuťově výrazný a lehce rafinovaný jehněčí burger.

Tajemství britského kari

A protože Fish & chips je ostrůvkem britské gastronomie, nechybí také jedno z nejslavnějších kari, které má původ v severní Indii, ale zdomácnělo na britských ostrovech: a sice kuřecí stehna připravená s kořením tandoori masala. Ostatně zatímco tradiční Fish & chips se v Británii rozšířilo až ve druhé polovině 19. století, kari se v anglických restauracích servírovalo již od konce 18. století a dnes v celém Spojeném království působí neuvěřitelných devět tisíc indických restaurací, jejichž vlastníci či šéfkuchaři jsou ovšem obvykle původem z exotické Bangladéše.

Podívejte se, jak se ve Fish & chips připravuje treska v pivním těstíčku:

Prvotřídní anglická piva

Přestože ve Fish & chips nechybí celkem slušná vinná karta, výběr vín zde poněkud zastiňuje nádherná kolekce anglických piv, z nichž je radost vybírat. Za ochutnání stojí například lahodně čokoládový Young's Double Chocolate Stout, vynikající pivo, které získalo prestižní ceny na světových soutěžích, včetně Zlaté medaile Brewing Industry International Awards 2000. Výtečný je ovšem také Robinson’s Old Tom, silné pivo s vyšším obsahem alkoholu (necelých 9 procent) a s tóny portského vína.

Novinkou jsou dvě piva z mladého českého "létajícího" pivovaru Two Tales, který v Praze založili americký finančník s kanadským muzikantem a jejichž piva, hlavně díky zkušenému sládkovi Janu Šuráňovi, získávají na oblibě. Hosté mohou ochutnat silnější Ale či klasický český ležák. A bohatá je také místní nabídka ciderů, které jsou ideálním doprovodem k jídlu hlavně v teplejších dnech, neboť jsou díky své výrazné kyselině příjemně osvěžující.  

Rozhovor se šéfkuchařem: Jiří Nosek

Ze které suroviny rád vaříte a proč?

Jelikož je právě sezona artyčoků, tak v současné době nejvíce pracuji s touto surovinou.

Jaké jídlo, které jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapilo?

Od Joëla Robuchona jehněčí kotletky, jeho pověstnou bramborovou kaši a jehněčí jus.

Ve které restauraci si pochutnáte a co si tam dáváte?

Rád chodím do restaurace Kalina v Dlouhé ulici a nejčastěji si tam dávám telecí zauzený tatarák.

Související