Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Tip

V nabídce baru Suterén Tretter’s hosté najdou exkluzivní doutníky Perdomo z Nikaraguy, které se řadí mezi nejprestižnější značky na světě.

Z nabídky

Koktejl Japanese way obsahuje saké, šípkovou marmeládu, likér Chambort a čerstvý pomerančový i citronový džus        145 korun

Obalované krevety Japanese style  130 korun

Teriyaki kuřecí špíz  130 korun

Open flank steak sandvich  140 korun

Prohibiční bary přišly do módy před několika lety v New Yorku a v Londýně. Navazují na tradici tajných "speakeasy" barů, které hojně fungovaly v době americké prohibice. Tyto podniky nebyly veřejně přístupné a mohli je navštěvovat pouze zasvěcení, tedy většinou velmi úzká skupina hostů. Tajné "nálevny" byly schované často ve sklepech, za tuctovými dveřmi, které se otvíraly jen po vyslovení hesla.

Za zavřenými dveřmi

Majitel Tretter’s baru Michael Tretter otevřel podobný prostor loni na podzim, když zrekonstruoval starý nepoužívaný sklep, jehož interiér se nyní nese v duchu newyorského art deca čtyřicátých let minulého století. Zatímco desky stolů jsou kopií z lodě Queen Anne, bar je inspirován již uzavřeným prohibičním barem působícím v Milwaukee.

Do Suterénu se vejde pouhých 22 lidí a je určen pro hosty, kteří hledají elitní společnost a větší soukromí. Zvláštností "speakeasy" baru je způsob servírování, neboť dvě třetiny drinků se nepodávají v klasických sklenicích, ale v hrnečcích na kávu nebo čaj. Pro hosty je to sice značně nezvyklé a zpočátku také poněkud nekomfortní, ale většina z nich si tuto hru ráda zahraje.

Slovácká Nikolaška

Na hosty Suterénu čeká kolekce čtrnácti koktejlů, které hrály v historii Tretter’s baru výraznou roli a staly se ve své době fenoménem. Mezi nimi nemůže chybět legendární koktejl majitelova otce, se kterým Miloš Tretter vyhrál v roce 1986 barmanskou soutěž.

Jmenuje se Slovácká Nikolaška a už jeho servírování je malým divadlem. Na sklenku se slivovicí se totiž položí slanina, která se lehce ogriluje, načež se slivovice zapálí. Dalším signature drinkem je Japanese way, připravený ze saké se šípkovou marmeládou, čerstvého pomerančového a citronového džusu a likéru Chambort.

Mistrovským dílem je i koktejl z dílny významného barmana Zdeňka Hejtmánka s názvem "Já a Rudolf", který přináší jednu z nejúspěšnějších verzí drinku založeného na domácí slivovici.

Chuťovky k drinkům

Nabídka jídel v Tretter’s baru není příliš široká. Potěší krevety obalené v panco strouhance a podávané s asijskou omáčkou, výborný je také teriyaki kuřecí špíz. A nesmíme zapomenout ani na zajímavě prezentovaný "obložený chléb", který se podává se šťavnatým flank steakem. Další možnost na zahnání hladu představují prémiové kanapky či "televizní talíř" s výběrem lahodných sýrů a salámů.

Modní gin & tonic

Koktejlová nabídka horní a veřejně přístupné části Tretter’s baru prošla drobnými změnami, jejichž ústřední myšlenkou je jasná koncepce baru, který nesleduje módní trendy, ale chce nabízet svým hostům barmanskou klasiku, tedy to nejlepší, co se v historii míchaných nápojů objevilo, přičemž všechny drinky jsou namíchané z prémiových surovin.

Z koktejlového menu tudíž zmizí mixologické experimenty, naopak větší důraz se bude klást na čistotu barmanského rukopisu. To je vidět již nyní třeba v nabídce koktejlů gin & tonic, které přicházejí v poslední době do módy.

Podívejte se, jak se míchá koktejl z Becherovky a zázvorového piva:

 

Legendární Genever

V Tretter’s baru vám je namíchají nejen z prémiových suchých ginů, ale také z ultrasuchého toniku Imperial, který se vyrábí na Novém Zélandu a který má výraznou chininovou chuť bez sladkého "ocásku".

Zajímavým zážitkem je také ochutnávka původního holandského ginu Genever, který vznikl ještě předtím, než se výroby ginu zmocnili Angličané. Genever je trochu silnější než běžný gin a také nechutná po jalovci. A ve spojení s ultrasuchým tonikem dává nápoj, který je chuťově značně vzdálený standardně připravenému gin & tonic.

Rozhovor s hlavním barmanem: Lukáš Hanzl

S jakými ingrediencemi rád pracujete při míchání koktejlů?

Rád používám bittery různých a netradičních příchutí, od celeru a pomeranče až po to, co je v Česku k dostání.

Jaký koktejl, který jste ochutnal v poslední době, vás nejvíce překvapil?

Nad touto otázkou jsem dlouho přemýšlel. A nakonec jsem vybral klasický Rum Cobler od kolegy z baru.

Jaký bar ve světě či v Česku vás zaujal a proč?

Poslední dobou mě potěšily dva bary v Česku. Brněnský Bar, který neexistuje a pražský Bonvivant‘s cocktail tapas café. V obou případech pro jejich přístup k barmanskému řemeslu.

Související