Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

I ti poslední, kteří navzdory sérii slabých dat z americké ekonomiky v prvním čtvrtletí věřili, že se Fed ze sazební hibernace probudí již v červnu, tak museli po zasedání Fedu a nově zveřejněných datech o růstu HDP hodit ručník do ringu.

Americká ekonomika dle prvních dat totiž v lednu až březnu v podstatě stagnovala, což je oproti tempům růstu ve druhé polovině minulého roku velice výrazná ztráta dynamiky. Vzhledem k dynamice průmyslové produkce, která je nejslabší od krize v roce 2008, datům z maloobchodu či objednávkám zboží dlouhodobé spotřeby nás tato stagnace nepřekvapila, trh však soudě dle reakce eura, které se poprvé za dva měsíce dostalo nad 1,12, ano.

Příspěvek čistého exportu byl díky dolaru po druhé za sebou negativní, silná měna a vývoj v ropném sektoru pak podkopaly investice, které tak růstu HDP ubraly nejvíce od roku 2009. Ačkoliv je vzhledem k vývoji ropy a zejména tomu, jak se k tomuto daru z Rijádu postavil i jinak opatrný evropský spotřebitel, příspěvek ve výši 1,3 p.b. od amerického spotřebitele, měsíční data na tuto slabost ukazovala.

A tak Fed ani nemusel moc sledovat zveřejnění dat za HDP, aby věděl, že pro svůj komentář po zasedání bude potřebovat slova jako "klesat, nízko, pomalý". Ačkoliv Fed zopakoval, že očekává pokračování růstu ekonomiky mírným tempem a návrat inflace na cíl a tedy implicitně nevyloučil první zvýšení sazeb v červnu, je to krajně nepravděpodobné.



Otázkou ale zůstává, co bude dál? Počasí a přechodné faktory (stávka v přístavech) pominou a lze čekat, že poptávka domácností se v případě stále nízkých cen ropy vrátí k solidnějšímu růstu. Je rovněž pravdou, že obrázek, kdy je růst v 1. čtvrtletí roku výrazně pod růstem ve zbytku roku, jsme tady v posledních letech několikrát viděli.

Ovšem silný dolar, jehož je nyní Fed evidentně rukojmím, protiinflační externí prostředí a slabost v těžebním sektoru s námi nějakou dobu zůstanou. A hlavně první dva faktory hrozbu domácí inflace náhle utržené z řetězu podstatně snižují.

Z těchto důvodů,  historického studia dynamiky "utržené" inflace a z přesvědčení, že i s inflací procento či dvě nad cílem si americká ekonomika po 8 neinflačních letech od krize poradí, se mé přesvědčení nemění -  Amerika má začít krotit inflaci až v případě, že ve tmě zazáří její bělma. A to v letošním roce dle mého nebude.

Související