Akciové společnosti se s příchodem zákona o obchodních korporacích (ZOK) potýkají s problémy při rozdělování a výplatě jiných vlastních zdrojů, jako jsou ostatní kapitálové fondy či emisní ažio. Co starý obchodní zákoník umožňoval, již nyní možné být nemusí. Kvůli nešťastné formulaci zákona se tak akciové společnosti zřejmě ocitly v pasti rozvahového testu.

Podle tohoto testu totiž akciové společnosti mohou rozdělit jiné vlastní zdroje jedině tak, aby se vlastní kapitál nesnížil pod výši upsaného základního kapitálu zvýšeného o fondy, které nelze podle ZOK nebo stanov mezi akcionáře rozdělit. Potud je vše v pořádku. Zákon ale dále stanoví, že částka k rozdělení mezi akcionáře nesmí překročit výši hospodářského výsledku posledního skončeného účetního období zvýšenou o nerozdělený zisk z minulých období a sníženou o ztráty z předchozích období a dále o příděly do rezervních a jiných fondů v souladu se ZOK a stanovami. Tato formulace je ve skutečnosti natolik problematická, že společnostem v podstatě znemožňuje rozdělení jiných zdrojů než zdrojů ze zisku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.