Manažeři ČEZ v čele s Danielem Benešem změnili dlouholetá pravidla dividendové politiky, nově začnou vyplácet akcionářům 60 až 80 procent čistého zisku. Dosud to bylo nejvýše 60 procent. Šéfové ČEZ tento posun vysvětlují omezeným potenciálem pro další expanzi a také rostoucím přílivem hotovosti. ČEZ totiž dokončuje program obnovy uhelných elektráren v Ústeckém kraji a další masivní investiční akce zatím nechystá. Ani výstavba nových jaderných bloků není otázkou tohoto desetiletí.

Nepřehlédnutelný je fakt, že s dividendovým příjmem 15 miliard korun již od loňského podzimu počítá letošní státní rozpočet. Šéfové ČEZ si nemohou ministra financí Andreje Babiše znepřátelit – termín letošní valné hromady se blíží. Odehraje se 12. června a vedle dělení zisku mohou přijít na program jednání i personální změny.

Může a nemusí být náhoda, že na konci května skončí ve funkci první náměstek ministra obrany Jiří Borovec. Je to zkušený manažer, v minulosti vedl Škodu JS a Čepro, působil také v topmanagementu Skupiny ČEZ. Právě jeho jméno se v zákulisí zmiňuje nejčastěji, když přijde řeč na možnou výměnu šéfa největší energetické skupiny.

Na druhou stranu udělal Beneš v posledních měsících snad všechno proto, aby si prestižní funkci udržel. Navázal kontakt s Andrejem Babišem a pravidelně se s ním schází. Nedávno získal ocenění manažer roku a také byl zvolen za viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR. S ohledem na tyto novinky se zdá být setrvání Daniela Beneše v čele ČEZ velmi pravděpodobné.

Související