Lidé po celé republice si připomenou 70 let, které uplynuly od konce druhé světové války. V Praze vyroste barikáda či dobový vojenský tábor. V Rokycanech zase předvedou, jak v tomto městě nedaleko demarkační linie v roce 1945 zatkli nenáviděného říšského ministra pro Čechy a Moravu K. H. Franka.

Tradiční pietní akt se za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, dalších ústavních činitelů a armádních špiček uskuteční u památníku na pražském Vítkově. Během vzpomínky na oběti války politici položí věnce, zazní hymna i čestná salva. Ministr obrany Martin Stropnický udělí nejvyšší resortní vyznamenání a jmenuje válečné veterány do vyšších hodností.

Zeman, podle ústavy vrchní velitel ozbrojených sil, pak na Pražském hradě jmenuje nové generály. Ještě před odletem na oslavy konce války do Moskvy se na kbelském letišti setká s válečnými veterány. S některými českými a ruskými veterány se pak večer sejde na českém velvyslanectví v Moskvě.

Dobovou vojenskou techniku i bojovou ukázku z konce války uvidí zájemci v Českých Budějovicích. Pamětní desku, která bude připomínat památku válečných letců regionu, odhalí v Českém Krumlově. Organizátoři chystají také přehlídku vojenské techniky, bitvu o město, koncert, výstavy a přednášky.

Na Kubánském náměstí v Praze vyroste vojenský tábor, který bude simulovat situaci v hlavním městě v posledních dnech války. Lidé si budou moci prohlédnout historické zbraně či uniformy a aspoň částečně se vžít do atmosféry doby. Na žižkovském Havlíčkově náměstí vyroste barikáda, která připomene Pražské povstání. Bitvy se zúčastní na čtyři stovky vojáků, kteří budou představovat příslušníky československého odboje, vlasovců, Rudé armády a wehrmachtu.

V Dejvicích se koná zážitková výstava nazvaná Paměť národa - Osvobození 70, která poutavou formou přibližuje osudy odbojářů, vojáků nebo lidí, kteří přežili holokaust. Na Vítězném náměstí bude v historickém železničním vagonu, takzvaném dobytčáku, umístěna unikátní multimediální instalace. Akci doplní hudební vystoupení, dobrodružná hra, projekce historických filmů nebo debaty v běžně nepřístupných prostorech Dejvického nádraží - protileteckém krytu a Masarykově salonku, který první československý prezident využíval při cestách do Lán.

Zástupci města Pardubice odhalí pamětní desku připomínající jednu z posledních pardubických obětí této války, nadporučíka Vladimíra Eliáše. Jméno tohoto vlastence a odbojáře nese od roku 1991 jedna z pardubických ulic a také základní škola, na níž bude deska 70 let po jeho tragické smrti umístěna.

Na náměstí v Hořicích budou odpoledne k vidění ukázky bojů proti německé armádě, kulturní program potrvá až do večera. Vzpomínkové akce pro veřejnost pořádají i další města, nevládní organizace či kluby vojenské historie.

Dny otevřených dveří

Malostranské budovy obou komor parlamentu budou během Dne vítězství tradičně otevřeny veřejnosti. Lidé si budou moci prohlédnout rovněž sídlo české diplomacie, Černínský palác na Hradčanech. Po čtyřech letech se na den výročí konce druhé světové války v Evropě pro zájemce zpřístupní i vládní Lichtenštejnský palác na Kampě.

Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou od 10.00 do 16.00. Budova nyní slouží k pořádání konferencí a pro ubytování významných světových státníků při jejich návštěvách Česka. U paláce si lidé budou moci do konce května prohlédnout výstavu Čechoslováci pod prapory vítězství, jejíž základ tvoří dochované prapory vojenských jednotek československého odboje.

V Černínském paláci, který obývá ministerstvo zahraničí, si lidé budou moci projít vedle dalších prostor byt někdejšího ministra Jana Masaryka. Palác bude zpřístupněn od 9.00 do 15.00, jeho zahrada o dvě hodiny déle. V ní bude od 15.00 koncertovat Czech Philharmonic Jazz Band. V zahradním Kaňkově pavilonu si budou moci lidé prohlédnout výstavu válečných fotografií Ladislava Sitenského.

Senát láká zájemce na hlavně na prohlídku Kolovratského paláce, v němž sídlily předválečné a krátce i protektorátní vlády. V jeho Zeleném salonku byla tehdejšímu československému kabinetu oznámena mnichovská dohoda o záboru části území republiky ve prospěch nacistické říše. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do údajné pracovny protektorátního ministra školství a lidové osvěty Emanuela Moravce.

V sídle sněmovny si budou moci příchozí prohlédnout reprezentační prostory, hlavní jednací sál i kanceláře některých výborů. Paláce horní i dolní parlamentní komory budou otevřeny od 09.00 do 16.00.