Více másla, vajec nebo cukru si je dnes možné koupit za průměrnou mzdu oproti době před 30 lety. Ze srovnání kupní síly v roce 2014 s rokem 1985 také vyplývá, že naopak nákladnější jsou nyní energie a služby. Za průměrnou mzdu 25 686 korun v roce 2014 si tak člověk mohl dovolit méně plynu, uhlí nebo vstupenek do kina. Cenová liberalizace po roce 1989 odstartovala prudký růst nominálních mezd, reálné mzdy ale ve skutečnosti v prvních porevolučních letech klesly. Od roku 1992 se reálná kupní síla mezd začala zvyšovat, nicméně úroveň roku 1990 byla překročena až v roce 1996.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.