Když se zakladatel impéria KKCG Karel Komárek starší před pěti lety rozhodl, že bude podporovat vědu, šlo spíše o ojedinělý počin. "Sešli jsme se několikrát a já mu doporučil vhodné projekty," řekl týdeníku Ekonom předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Dnes se na něho obrací stále více mecenášů a investorů ochotných platit výzkumy. Podle profesora Drahoše roste taky kvalita investorů.

Velký zájem začíná být v Česku hlavně o výzkumy, jejichž výsledky lze uplatnit v medicíně. Ostatně loni přinášely ve světě investice do biotechnologií v porovnání s ostatními sektory nejvyšší zisky.

Zároveň je s nimi však spojeno vysoké riziko a návratnost přesahuje klidně 10 let. "Ve Spojených státech a západní Evropě se dosud masivně investovalo hlavně do IT, nyní jsou tam populární biotechnologie," vysvětluje David Fojtík, spolumajitel inovačního centra InnoCrystal, které nedávno vyrostlo nedaleko Prahy.

Fojtík je přesvědčen, že tahle vlna nyní přichází do Česka.

Čeští miliardáři a podnikatelé nevnímají investice do medicínských výzkumů vždy jako byznys, na kterém musejí dobře vydělat. "Beru to jako podporu vědy. Pustil jsem se do ní proto, abych měl dobrý pocit, že něčemu pomáhám," svěřil se loni časopisu Forbes Karel Komárek starší, který jinak s médii téměř nekomunikuje.

A jeho slova potvrzuje i biolog Jiří Neužil, jemuž se podařilo vyvinout látku, která by mohla významně pomoci v boji proti nádorovým onemocněním. Na začátku jejich spolupráce, tedy asi před čtyřmi lety, se prý nezdálo, že výsledky bádání bude možné komercionalizovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se