Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Hlavní město Švýcarska je zvláštní v mnoha směrech. Stalo se metropolí země helvetského kříže, přestože je až čtvrtým největším městem v zemi. A ve srovnání s ostatními hlavními městy Evropy nezná, co je to spěch a shon.

V Bernu totiž panuje příjemná, téměř ospalá atmosféra, jako by se zde zastavil čas. Ostatně i mezi Švýcary se povídá, že lidé v Bernu se pohybují tak pomalu, že když zemřou, trvá to staletí, než se jejich duše dostane do nebe.

Zvláště v létě život v Bernu dostává nádech starosvětských prázdnin, obyvatelé tráví večery v ulicích a ve volném čase se rádi koupají v řece Aare, která protéká centrem a má - tak jako většina vodních ploch ve Švýcarsku - kvalitu pitné vody. A turisté jen s lehkou závistí krčí rameny: ve kterém hlavním městě Evropy si dnes můžete zaplavat v řece?

V průvodcích se občas objeví zmínka o tom, že Bern je jakousi kapesní verzí Prahy, což je způsobeno několika podobnostmi obou slavných měst. Tou nejviditelnější je historický orloj pocházející z první poloviny 16. století.

Další podobnost evokují nekonečná bernská podloubí, která mají dohromady kolem šesti kilometrů a představují největší sestavu krytých nákupních prostor v Evropě. Ostatně právě díky nim bylo město v roce 1983 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. A ještě jeden shodný rys a tím je romantická atmosféra, neboť město je vystavěné na ostrohu řeky a nabízí stejně jako Praha nespočet nádherných a dramatických výhledů.

Bern proslavila také významná historická událost, neboť v jednom z domů v centru města, pouhých 200 metrů od orloje, se zrodila převratná vědecká teorie. Právě zde, na adrese Kramgasse 49, totiž na počátku století žil Albert Einstein a zde zřejmě také rozvíjel první teze své teorie relativity (jen pro úplnost dodejme, že z Bernu odešel přes Curych do Prahy, kde působil na univerzitě v letech 1911 a 1912). V Einsteinově domě je dnes zřízeno muzeum.

Druhým slavným obyvatelem Bernu byl malíř Paul Klee, jemuž je věnována moderní galerie na kraji města - architektonický skvost nazývaný Tři vlny od italského architekta Renza Piana patří mezi nejvýznamnější stavby moderní architektury a jeho návštěva je cenná sama o sobě. Centrum Paula Kleho navíc shromažďuje několik tisíc obrazů slavného malíře. Součástí komplexu je také restaurace Schöngrün, oceněná michelinskou hvězdou.

Jen nedaleko Bernu leží dvě významné sýrařské oblasti, jednou z nich je Emmental, druhou pak obce Gruyéres, v nichž se vyrábějí fantastické sýry. A právě sýrové pokrmy jsou jednou ze specialit, kterou chce každý návštěvník Bernu ochutnat, byť tradičně založení Švýcaři jedí své milované fondue až na podzim a v zimě.

Výtečné fondue můžete vyzkoušet v restauraci Le Mazot, případně v restauraci Lötschberg, kde se podává fondue ochucené česnekem. Další specialitou ve městě jsou sendviče s kozím sýrem, sušenými fíky a medem.

Milovníci sladkého nesmějí vynechat návštěvu oblíbené výrobny pralinek Confiserie Tschirren v centru města, která funguje již od roku 1909 a ve které vyrábějí fantastické čokoládové lanýže s příchutí šampaňského. A ještě jeden tip: každé úterý a sobotu ráno se před švýcarským parlamentem konají farmářské trhy, kde si můžete zakoupit vynikající sýry, uzené maso i tradiční sladkosti.

Související