Na tragické únorové střelbě v Uherském Brodě na Slovácku, kde střelec usmrtil osm lidí, se podílela jen jedna osoba, řekl ve čtvrtek státní zástupce Roman Kafka. Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu a pak i sebe. Při střelbě padlo nejméně 44 výstřelů. Pachatel mohl disponovat maximálně 63 náboji, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě policie.

Policejní ředitel Jaromír Tkadleček také řekl, že jeho náměstek zahájil kázeňské řízení se dvěma důstojníky. Podle něj nebyly některé postupy v souladu s interním řízením. Tkadleček uvedl, že šlo o pochybení technicko-organizační, která ale podle něj nemohla mít vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.

Útočník v únoru vešel do restaurace a bez varování začal střílet po lidech. Nepřežilo osm lidí ve věku 27 až 66 let, střelec k nim neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct. Podle Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy další. Muž střílel legálně drženou zbraní. Událost vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů.

Policie čelila kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhla příliš pozdě. Podle výsledků vnitřní kontroly ale chyboval jen operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci. Zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo "ještě něco horšího". Velící policista se ale jeho názorem neřídil.

Kázeňské řízení podle něj potrvá dva až tři týdny. Pokud pochybení potvrdí, policisté by mohli být napomenuti, mohl by jim být snížen plat či odňaty medaile, vyznamenání nebo služební hodnosti. Zásahem se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců. Podle Kafky by mohly přinést návod, jak by policie měla postupovat v podobných případech v budoucnosti.

Policisté v kraji byli podle Tkadlečka znovu proškoleni pro řešení situace při zákroku proti aktivnímu střelci a letos také budou praktická cvičení na toto téma. Podle ředitele se policie zabývá i zlepšením komunikace, včetně komunikace se starosty a zástupci místní samosprávy.

Muž vystřelil nejméně 44 nábojů

Ozbrojený muž použil dvě legálně držené krátké střelné zbraně, pistoli CZ 75B a revolver Alfa Proj vz. 820. Pachatel na místě činu mohl disponovat 57 náboji do pistole a šesti do revolveru. "Dohledáno bylo 39 nábojnic z pistole a pět prázdných nábojnic v bubínku revolveru - na místě tedy padlo nejméně 44 výstřelů," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

Pachatel podle něj nebyl v minulosti soudně trestán a rovněž nebyl podle zprávy městského úřadu v místě bydliště projednáván pro přestupek. Policie vyslechla více než 300 lidí a pro objasnění věci přibrala čtyři soudní lékaře a jednoho znalce z odvětví toxikologie. Výsledky jejich zkoumání svědčí o tom, že všech osm obětí zemřelo bezprostředně po útoku na následky vícečetných střelných zranění.

Podle Stránského nemohly být fatální následky zvráceny ani okamžitým poskytnutím zdravotnické pomoci. Pachatel zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám. V době spáchání vraždy a posléze sebevraždy nebyl ovlivněn alkoholem ani jinou návykovou látkou či léky. Podle Kafky bude vypracován psychologický profil pachatele. Jeho motivem k činu byly podle státního zástupce pravděpodobně osobní problémy.

"S ohledem na smrt podezřelého nelze motiv přesně říci. Nicméně je zřejmé, že šlo o kombinaci řady faktorů, osobních, soukromých, které plynuly z jeho zdravotního stavu, duševního rozpoložení, jeho rodinného života, sousedských vztahů a vztahů s úřady. Jednalo se opravdu o dlouhodobou záležitost, která v něm klíčila možná dlouhá desetiletí," uvedl ve čtvrtek Kafka.

Prověřování podle něj skončí v prvním pololetí letošního roku. Zásadní pro jeho dokončení bude zpracování balistických expertiz, které by měly objasnit pozici střelce a obětí ve chvíli, kdy pachatel střílel, a jaké k tomu užil zbraně. Experti na genetiku zkoumají i 170 zajištěných stop.