Institut kauce - nově nazývaný jistota - neboli několikanásobek nájemného poskytnutý nájemcem pronajímateli bytu jako záloha pro případ neplnění povinností nájemce byl převzat i do nového občanského zákoníku. Pozitivní změnou je především to, že pronajímatel může podle současné úpravy při skončení nájmu jistotu použít přímo a nemusí čekat na uznání své pohledávky nájemcem či soudem. Pronajímateli tak sice byly rozvázány ruce pro užití jistoty, zákon mu ale život zkomplikoval zcela jiným způsobem. Nájemce má totiž nově právo na úroky z jistoty, a to "alespoň ve výši zákonné sazby". Otázky, se kterými se nyní bude pronajímatel potýkat, tak znějí: která sazba je v tomto případě zákonná a jaká je její výše? Jedná se o místně obvyklý úrok za bankovní úvěry, nebo o úrok vkladový, jímž se úročí vklady na běžných účtech?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.